Gdzie zaparkować koło Wawelu w Krakowie?

Gdzie zaparkować koło Wawelu w Krakowie?

Wawel jest jedną z największych atrakcji w Krakowie. Nie trzeba zwiedzać komnat królewskich by móc wejść na zamkowe wzgórze i obcować z jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski. Każdego roku do Krakowa ściąga wielu turystów, którzy muszą gdzieś zaparkować. Wiele osób zastanawia się gdzie w Krakowie parkować blisko Wawelu? Czy da się zaparkować za darmo? Gdzie zaparkować przy Wawelu i blisko Wawelu?

 

Jeśli przyjeżdżacie do Krakowa z Nowej Huty albo innych obszarów Krakowa albo jesteście turystami z innych miast to samochód trzeba gdzieś zostawić. Gdzie zaparkować blisko Wawelu? Gdzie zaparkować za darmo?
 
Wybierając się do Krakowa warto pamiętać, że w Krakowie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Za parkowanie w mieście płaci się dużo, ale na szczęście wciąż da się zaparkować blisko Wawelu. Gdzie?
 
Blisko Wawelu można zaparkować na ul. Koletek, Smoczej i Bernardyńskiej. Miejsc jest mało więc trzeba mieć trochę szczęścia by udało się zaparkować ale da się. W tym miejscu uważamy – patrole straży miejskiej pojawiają się tu często więc stajemy tylko na wyznaczonych miejscach i uważamy na to, by nie stanąć na przykład na kopercie.
 


 
Koło Wawelu da się zaparkować także nieco dalej przy ul. św. Sebastiana, Wojciecha Bogusławskiego czy Józefa Sarego. Tu też uważamy – obowiązuje strefa, a patrole jeżdżą często. W chwili publikacji tego tekstu darmowe parkowanie na ulicy blisko Wawelu możliwe jest tylko w niedziele i święta. Jeśli czytacie ten tekst kilka lat po publikacji możliwe jest, że wspomniane wyżej ulice zostaną zamknięte dla ruchu z zewnątrz więc warto zorientować się w sytuacji.
 
Istnieją też płatne parkingi niedaleko Wawelu. Tanio nie jest ale są. Blisko Wawelu da się zaparkować na parkingu podziemnym przy pl. Na Groblach. Tanio nie jest – godzina postoju to aż 6,50 za godzinę w dni powszednie. W weekendy jest drożej. Godzina parkingu to aż 8.50 zł. Jeśli macie nisko zawieszone auto albo duży samochód terenowy to nie polecamy tego parkingu bo jest w nim dość wąsko.
 
Inne parkingi koło Wawelu to na przykład płatny parking przy ul Straszewskiego. Tu parkowanie od poniedziałku do piątku to koszt 7 złotych, a w soboty niedziele i święta koszt to 9 zł.
 
Płatnych parkingów w centrum Krakowa jest więcej ale znajdują się już daleko od Wawelu i by dojść na wzgórze zamkowe trzeba poświęcić na to cenny czas. Uwaga! Pod Wawelem nie można parkować w okolicach repliki Światowida ze Zbrucza na drodze dojazdowej do zamku. Tam mogą parkować tylko auta ze stosownym zezwoleniem, a patrole pojawiają się często!

 

Polecamy również: