Czy w Czechach i Pradze można pić alkohol w miejscu publicznym?

Wielu turystów jadących do Czech, a zwłaszcza do Pragi, zastanawia się czy w Czechach można pić alkohol w miejscach publicznych. Czy w Pradze można pić na ulicy? Czy można pić na ulicy w Brnie? Dziś sprawdzimy czy w Pradze i Czechach dozwolone jest picie w miejscu publicznym. Czy można pić piwo?

 

Wiele youtubowych przewodników i filmików oraz blogów podróżniczych o Pradze wprowadza widzów i czytelników w błąd i podaje, że w Czechach można pić alkohol w miejscach publicznych. Nie jest to do końca prawda. W Czechach niby można pić alkohol w miejscach publicznych ale tak naprawdę to nie można.

 
W Czechach, a zwłaszcza w Pradze, niby można pić alkohol w miejscach publicznych ale lokalne władze mają możliwość ustanawiania stref w których alkoholu pić nie można i tak się składa, że w czeskiej stolicy są ich setki.

 
W Pradze nie można spożywać alkoholu w blisko 900 wyznaczonych strefach do których zaliczają się m.in. parki i wiele z turystycznych ulic. W miejscach tych nie można nie tylko spożywać alkoholu ale również poodejmować “działań mających na celu spożycie” czyli przebywanie z otwartą butelką czy puszką alkoholu. Dotyczy to zarówno wysokoprocentowych alkoholi jak i popularnego w Czechach piwa.

 
Lokalne władze mogą regulować zarówno spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jak i sprzedaż alkoholu na imprezach masowych. Nie zawsze więc napijemy się piwa czy wina na imprezie w Czechach.

 


Czy w Pradze można pić na ulicy?

Gdzie nie wolno pić w Pradze? Na terenie wspomnianych już parków, a także placów zabaw, stacji metra, stacji autobusowych i kolejowych czy w okolicach szkół. Znaczna część Starego Miasta i słynnej ulicy Dlouha. Policja poluje na turystów z zagranicy ale jako Polacy nie rzucamy się zbytnio w oczy więc może udać się Wam spożyć bez mandatu.

 
Mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym to 1000 koron czeskich, więc w sumie szkoda pieniędzy. Polecamy też przeczytać od ilu lat sprzedają alkohol w Pradze.
 
W czasach lockdownów czeskie władze wprowadzają tymczasowe zakazy spożywania alkoholu we wszystkich miejscach publicznych.

 
Polecamy również: