O której godzinie trykają się poznańskie koziołki? O której koziołki w Poznaniu?

Kraków ma swój Hejnał z Wieży Mariackiej i ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, a Poznań? W Poznaniu są słynne legendarne koziołki poznańskie na Ratuszu. Jakie są imiona legendarnych koziołków poznańskich? O której trykają się koziołki poznańskie? Sprawdźmy informacje o jednym z najsłynniejszych symboli Poznania.

 

Jedną z największych symboli Poznania są tak zwane koziołki poznańskie czyli tak zwane urządzenie błazeńskie będące częścią ratuszowego zegara. Zegar wykonany przez Bartłomiea Wolfa został zainstalowany w 1551 roku. Nie przetrwał nawet 100 lat i został zniszczony w wyniku uderzenia pioruna.
 
Poznańskie koziołki wróciły na wieżę ratusza w 1913 roku i od tego czasu nigdzie się nie wybierają. Według legendy koziołki na wieży ratusza pojawiły się po tym, jak kuchcik przygotowujący ucztę na otwarcie nowego ratusza spalił pieczeń i porwał dwa koziołki, które nie chcąc skończyć jako pieczeń uciekły na wieżę ratusza i tam zaczęły bić się rogami.
 
Pora odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie. O której godzinie trykają się poznańskie koziołki? O której można zobaczyć koziołki w Poznaniu? O której godzinie bodą się poznańskie koziołki?
 
W przeciwieństwie do hejnału w Krakowie symbol Poznania można zobaczyć tylko raz na dobę. Kiedyś poznańskie koziołki bodły się co godzinę ale obecnie robią to tylko o 12:00. Na szczęście pokaz można oglądać codziennie.

 
Polecamy również: