Czy w Szwajcarii aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja w Szwajcarii?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Polsce z października 2020 roku wywołał u Polaków chęć by dowiedzieć się jak wygląda prawo aborcyjne w innych krajach. Jeśli interesuje Was czy w Szwajcarii aborcja jest legalna to dziś to sprawdzimy. Oto jakie obowiązuje prawo aborcyjne w Szwajcarii.

 
Polskie prawo aborcyjne było w okresie międzywojennym jednym z najbardziej liberalnych praw w Europie. Dziś jest dokładnie odwrotnie. Jest jednym z najbardziej restrykcyjnych. Szwajcaria również nie należy do państw, które biorą przykład z Polski. Czy w Szwajcarii aborcja jest legalna? Jest. W Szwajcarii aborcja na żądanie dostępna jest do 12. tygodnia ciąży. Jest tu pewien kruczek prawny i kobieta, która chce poddać się aborcji musi oświadczyć, że znajduje się w stresie wywołanym niechcianą ciążą.
 
Lekarz musi poinformować o wszystkich skutkach psychicznych i fizycznych przeprowadzanej procedury, jeśli tego nie zrobi może liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Ciężarnej przedstawiana jest lista ośrodków adopcyjnych do których można oddać niechciane dziecko. W przypadku kobiet poniżej 16. roku życia przed aborcją kierowane są wcześniej do specjalnych konsultantów.
 

 
Aborcja w Szwajcarii jest też dostępna w późniejszym terminie jeśli może spowodować ciężkie fizyczne lub psychiczne szkody w organizmie kobiety. Ile kosztuje aborcja w Szwajcarii? Aborcja w Szwajcarii jest w całości pokrywana przez ubezpieczenie medyczne, a w 2014 roku Szwajcarzy oddalili pomysł o tym by takie pokrycie z ubezpieczenia zawiesić.
 
Co ciekawe w prawie w Szwajcarii zabronione jest przeprowadzanie nielegalnych aborcji i w takim wypadku karą zagrożony jest zarówno przeprowadzający aborcje jak i ta, która zdecyduje się taką aborcję przeprowadzić.
 
Mimo szerokiego dostępu do aborcji w Szwajcarii aborcja wykonywana jest dość rzadko. W 2019 roku zanotowano niewielki wzrost w liczbie przeprowadzonych aborcji. Wykonano 9 182 aborcje (z wyłączeniem statystyk z kantonu Glarus i Bern w których dane nie były dostępne). U kobiet w wieku 15-19 przeprowadza się 3,5 aborcji na 1000.
 
Większość aborcji przeprowadzonych w 2019 roku w Szwajcarii przeprowadzono w pierwszych 8. tygodniach ciąży, a 95% przed 12. tygodniem. 74% aborcji było aborcjami farmakologicznymi.

 
Polecamy również: