Czy we Francji aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja we Francji?

Zamieszanie związane z decyzją Trybunału Konstytucyjnego w Polsce sprawiło, że wielu Polaków zainteresowało się modnym tematem aborcji. Wiele osób sprawdza jak wygląda sytuacja aborcyjna w innych krajach. Jeśli zastanawiacie się czy aborcja jest legalna we Francji to dziś to sprawdzimy. Jak wyglądają przepisy aborcyjne we Francji? Czy aborcja jest legalna?
 
Polska nie wyznacza aborcyjnych standardów w Europie. Podobnie jak chociażby w przypadku aborcji na Ukrainie jest w przypadku aborcji we Francji. Francuskie prawo dopuszcza aborcję na żądanie do 12. tygodnia ciąży. Po tym terminie przepisy są nieco bardziej restrykcyjne.
 
Późna aborcja we Francji możliwa jest nawet w bardzo późnym okresie ciąży za zgodą konsorcjum lekarzy w przypadku śmiertelnej choroby dziecka, zagrożenia dla życia ciężarnej lub w przypadku gdy dziecko nie będzie w stanie przeżyć poza organizmem mamy. W przypadku ciąży u niepełnoletnich dziewczynek nie muszą one posiadać zgody rodziców na aborcję. Wystarczy że wybiorą się do kliniki aborcyjnej w towarzystwie dowolnie wybranego dorosłego.
 

 
Od 2015 roku we Francji nie ma też stosowanego powszechnie okresu do namysłu dla ciężarnej, który funkcjonuje na przykład w liberalnej Holandii czy w konserwatywnych Węgrzech.
 
Ile kosztuje aborcja we Francji? Kobiety mające ubezpieczenie zdrowotne we Francji korzystają z darmowej aborcji. Jeśli chodzi o cenę aborcji prywatnie we Francji bez pokrycia ubezpieczeniem i refundacji to ceny wahają się w zależności od tego czy jest to aborcja mechaniczna czy farmakologiczna. Aborcja farmakologiczna to koszt w granicach 200-350 EUR, a aborcja mechaniczna to koszt od około 450 do 700 EUR.
 
Znaczna część aborcji przeprowadzanych we Francji to aborcje u młodych kobiet w wieku od 19 do 25 lat. Według danych z 2019 roku we Francji dokonano aż 232 000 aborcji. W 2019 roku aż 70% aborcji przeprowadzonych we Francji było jednak aborcjami farmakologicznymi.
 
Dane nie biorą pod uwagę obywatelek Francji, które decydują się na turystykę aborcyjną by wykonać aborcję na żądanie w krajach w których dozwolony jest późniejszy termin czyli na przykład w Holandii czy Hiszpanii.

 
Polecamy również: