Czy w Anglii obchodzą Wszystkich Świętych? Czy w USA i Kanadzie?

Wszystkich Świętych i związane z nim pielgrzymki na cmentarze to jedno z największych świąt w Polsce ale wszyscy dobrze wiedzą, że nie wszędzie obchodzi się Wszystkich Świętych. Czy w Anglii, Wielkiej Brytanii albo Stanach Zjednoczonych świętuje się Wszystkich Świętych? Jakie są zwyczaje? Czy w ogóle urządza się wyjścia na cmentarze? Sprawdzamy jak wygląda 1 listopada na świecie – w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szkocji, Australii czy Nowej Zelandii.

 
Każdy kto widział kiedyś listę ustawowo wolnych od pracy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej albo w Wielkiej Brytanii albo też sprawdził wolne w Irlandii Północnej zauważył pewnie pewną prawidłowość – w krajach anglosaskich czyli w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie czy Irlandii nie istnieje zwyczaj bogobojnego i przaśnego świętowania Wszystkich Świętych.
 
Co jest w zamian? W krajach tych tradycyjnie świętuje się Halloween w dniu 31 października, którego obchody to już temat na inny artykuł. 1 listopada nie ma zwyczaju tłumnego nadciągania na cmentarze. All Saints’ Day to zwykły normalny dzień pracy i nikogo nie interesuje to, że gdzieś tam w rzymskokatolickich krajach urządza się obchody.
 
Czy skoro nie ma pielgrzymek na cmentarze w dniu 1 listopada to czy tak jak w Czechach są 2 listopada w All Souls Day? Też nie ma. W krajach anglosaskich jeśli już ktoś ma ochotę na chodzenie na cmentarze to robi to zwykle albo w dniu urodzin czy śmierci danego pochowanego lub skremowanego zmarłego.

 

Polecamy również: