Gdzie obchodzą Wszystkich Świętych? Gdzie jest święto?

Wszystkich Świętych w dniu 1 listopada każdego roku jest jednym z najważniejszych świąt w Polsce i jednym z ważniejszych świąt dla osób wyznania rzymskokatolickiego. W Polsce to nawet dzień ustawowo wolny od pracy. Nie wszędzie jednak obchodzi się Wszystkich Świętych. Gdzie w Europie obchodzą Wszystkich Świętych, a gdzie nie? Gdzie się obchodzi Dzień Wszystkich Świętych? Sprawdzamy to. Czy Wszystkich Świętych jest tylko w Polsce? Czy to polskie święto?

 
Uroczystości Wszystkich Świętych według kościoła katolickiego to nie tylko zwyczajowa wizyta na cmentarzach ale i obowiązkowa msza święta w kościele. Jak wiadomo nie wszystkie państwa w Europie to państwa rzymskokatolickie i co więcej – nie w każdym kraju w którym żyją wyznawcy religii rzymskokatolickiej obchodzi się oficjalnie uroczystości Wszystkich Świętych.
 
W których krajach obchodzi się Wszystkich Świętych? 1 listopada lub dni w jego okolicy są świętem w mniej niż połowie państw Europy. Gdzie się obchodzi Wszystkich Świętych?

 


Wszystkich Świętych w Europie – gdzie jest?


 

Kraje w których obchodzi się uroczystości Wszystkich Świętych w Europie to Francja Hiszpania, Szwecja (obchodzony w sobotę między 31 a 6 listopada), Norwegia (Allehelgensdag obchodzony w pierwszą niedzielę listopada), Finlandia (Pyhäinpäivä w sobotę między 31 a 6 listopada, w tym roku w sobotę), Niemcy (wolne od pracy i obchodzone wyłącznie w 5 landach), Polska, Włochy, Węgry. Portugalia, Austria, Litwa, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Słowacja, Szwajcaria (w 16 z 23 kantonów), Belgia. Słowenia, Czarnogóra, Luksemburg. Andora. Liechtenstein, San, Marino, Watykan oraz Monako. Wszystkie niewymienione państwa nie mają oficjalnych obchodów.
 
Warto wspomnieć też, że 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy i świętem w Bułgarii ale święto obchodzone wówczas w kraju nie ma nic wspólnego ze świętem w innych państwach i z cmentarzami.
 
Uroczystości związane z coroczną wycieczką na cmentarze urządzane są w pierwszych dniach listopada w 25 krajów Europy. Warto wspomnieć o oryginalnym podejściu do święta na Ukrainie. Tam gdzie znajdują się tereny należące do 1945 roku do Polski tam święto jest obchodzone, tutaj poczytacie więcej o Wszystkich Świętych na Ukrainie. W niektórych krajach lokalni wyznawcy również wybierają się na cmentarze, tak jak chociażby mniejszość w Holandii.

 

Polecamy również: