Z kim graniczą Węgry? Jakie państwa sąsiadują z Węgrami?

Wielu turystów jadących na Węgry zastanawia się skąd można szybko pojechać na Węgry. Jacy są sąsiedzi Węgier? Z kim graniczą Węgry? Czy Węgry graniczą z Polską? Dziś sprawdzimy węgierskich sąsiadów.

 

Wnikliwi Czytelnicy Kawiarniany.pl wiedzą już czy Węgry mają dostęp do morza. Sprawdźmy więc kolejną ciekawostkę o Węgrzech. Z jakimi państwami graniczą Węgrzy?

 
Na północ od Budapesztu znajduje się granica węgiersko-słowacka. Na północnym wschodzie Węgry graniczą z Ukrainą, od wschodu z Rumunią. Na południu Węgier leży Serbia i Chorwacja, a zachodnia granica to kawałek granicy słoweńsko-węgierskiej i austriacko-węgierskiej. Z kim więc graniczą Węgry? Ze Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją, Słowenią i Austrią.

 
Węgry są obecnie dość małym państwem (chociaż nie znajdują się na liście najmniejszych krajów świata) ale wszyscy Polacy powinni pamiętać o jednej z tragicznych dla Węgrów dat. 4 czerwca 1920 roku w Grand Trianon w Wersalu podpisano traktat, który pozbawił Królestwo Węgier bardzo dużych połaci terenu.

 
W myśl traktatu zawartego w Trianon Węgry straciły znaczą część Siedmiogrodu, dużą część obecnych terenów Słowacji, Ruś Zakarpacką, a także dużą część Chorwacji, Bośni, Hercegowiny i część stanowiącą obecną prowincję Burgenland w Austrii.

 
Do dziś na terenach, które w 1920 roku zostały odłączone od Węgier mieszka znaczna grupa Węgrów w niektórych miejscach stanowiąca dużą część mieszkańców.

 
Warto przeczytać również: