10 najmniejszych państw świata. Które państwo jest najmniejsze?

Niedawno przyglądaliśmy się jakie są największe państwa na świecie. więc teraz czas na najmniejsze państwa świata. Jakie są najmniejsze państwa na świecie? Które państwo to najmniejsze państwo świata? Sprawdźmy to! Oto zestawienie 10 najmniejszych państw pod względem powierzchni. Na liście zarówno najmniejsza republika na świecie jak i najmniejsze księstwa i monarchie elekcyjne. Które państwo jest najmniejsze pod względem powierzchni i ludności w Europie i na świecie?

 


Malta

 
10 najmniejszych krajów na świecie otwiera Malta czyli ściślej mówiąc Republika Malty. Malta położona jest na Morzu Śródziemnym około 81 kilometrów od Włoch. Wbrew powszechnej opinii kraj Malta nie jest jedną wyspą. Kraj leży na Archipelagu Wysp Maltańskich ale faktycznie większa część ludności zamieszkuje jedną główną wyspę – Maltę oraz miasto Valletta. Całkowita powierzchnia kraju Malta to 316 kilometrów kwadratowych z czego wyspa Malta zajmuje 246 kilometrów kwadratowych.

 


Malediwy

 
Nazwa Malediwy wywołuje ból pewnej części ciała u biedniejszej grupy wczasowiczów. Wczasy na wyspach wciąż jeszcze uważane są za coś luksusowego wśród części mieszkańców naszego kraju. Nie każdy wie, że Malediwy to nie tylko wyspy ale przede wszystkim kraj – Republika Malediwów. Malediwy są zarówno archipelagiem wysp jak i państwem na Oceanie Indyjskim. Powierzchnia Malediwów to 300 kilometrów kwadratowych. Malediwy są też państwem zamieszkiwanym przez niewiele osób – w granicach 360 tysięcy. 25% z nich mieszka w Male, stolicy kraju.

 


Saint Kitts i Nevis

 
Spodziewaliście się Saint Kitts i Nevis w tym zestawieniu? Nie ponieważ prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście o istnieniu tego kraju. Saint Kitts i Nevis lub Saint Chrispother i Nevis jak kto woli albo jeszcze inaczej – Federacja Saint Chrispopher i Nevis położone jest w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim. Kraj zajmuje dwie wyspy, łatwo domyślić się ich nazw. Wiecie jakich? Zgadliście – wyspy Saint Kitts o powierzchni 168 kilometrów kwadratowych oraz drugą wyspę Nevis mającą całe 93,2 kilometry powierzchni. Całkowita powierzchnia kraju zamyka się w okolicach 269 kilometrów kwadratowych co kwalifikuje Saint Kitts i Nevis na 8 miejscu w zestawieniu najmniejszych krajów świata.

 


Wyspy Marshalla

 
Wyspy Marshalla czyli Republika Wysp Marshalla położone są w pobliżu Nauru i Kiribati na Oceanie Spokojnym. Wyspy Marshalla to ponad 1200 najróżniejszych wysp. Największe z nich to grupy wysp Ratak Chain oraz Ralik Chain. Niewielki kraj zajmuje w sumie aż 181 kilometrów kwadratowych. Mieszka tu w granicach 55 tysięcy osób. Wyspy Marshalla są krajem niepodległym dopiero od 1986 roku!

 


Liechtenstein

 
Z egzotycznych wysp, których nigdy w życiu nie zobaczycie przenosimy się znacznie bliżej Polski. Liechtenstein dla niewprawnego ucha może brzmieć jak niemieckie przekleństwo ale to nie niemieckie przekleństwo. Liechtenstein czyli Księstwo Liechtensteinu jest malutkim alpejskim krajem podwójnie śródlądowym czyli jednym z dwóch państw świata, które graniczą tylko z dwoma innymi państwami i nie mają dostępu do morza. Drugim jest Uzbekistan. Lichtenstein położony jest między Austrią, a Szwajcarią. Powierzchnia Lichtensteinu to 160,48 kilometra kwadratowego. Mieszka tu niespełna 40 tysięcy osób.

 


San Marino

 
Z granicy szwajcarsko-austriackiej przenosi,przenosimy się do Włoch w których znajduje się kolejne z najmniejszych państw świata. Jedną z enklaw na terenie Włoch jest niewielkie państewko śródlądowe San Marino. W San Marino mieszka nieco ponad 33 tysięcy osób. Całkowita powierzchnia kraju to 61 kilometrów kwadratowych. 4 z 33 tysięcy obywateli San Marino mieszka w mieście o tej samej nazwie – San Marino, chociaż powierzchnia samego miasta to tylko 7 kilometrów kwadratowych.

 


Tuvalu

 
Wracamy w dalekie rejony świata. Kolejnym z najmniejszych państw na świecie jest Tuvalu położone na Oceanie Spokojnym. Państewko, którego głową jest królowa Elżbieta II znajduje się w zachodniej Polinezji. Tuvalu zamieszkiwane jest przez nieco ponad 11 tysięcy osób czyniąc je nie tylko jednym z najmniejszych ale również najmniej zaludnionych państw świata. Powierzchnia Tuvalu to 26 kilometrów kwadratowych. Stolicą kraju jest Vaiaku zamieszkiwane przez nieco ponad 600 osób. To właśnie tu na wyspie Fongafale znajduje się główne lotnisko Tuvalu.

 


Nauru


 

Słyszeliście kiedyś nazwę Nauru? To nie żadna technika masażu! To Republika Nauru czyli państwo położone w Mikronezji na Oceanie Spokojnym. Nauru położone na wyspie Nauru znanej wcześniej również jako Wyspa Przyjemna zajmuje aż 21,3 kilometra kwadratowego. Mieszka tu niespełna 10 tysięcy osób. Nauru w rankingu najmniejszych państw na świecie zajmuje trzecie miejsce.

 


Monako

 
Monako jest jednym z najbardziej malowniczo położonych państw świata. To drugie co do “najmniejszości” państwo świata otoczone w całości przez Francję. Monako znajduje się na Francuskiej Riwierze. To jedno z najbogatszych i najsłynniejszych państw świata. Ustrojem państwa-miasta jest monarchia konstytucyjna, a na czele Monako stoi książkę Albert II. Powierzchnia Monako to 2,02 kilometra kwadratowego. Czy jest na świecie mniejsze państwo? Jest i to wcale nie tak daleko!

 


Watykan

 

Kiedyś jedna z polskich grup muzycznych śpiewała, że najmniejszym państwem świata jest “Ty i ja” ale to nie do końca prawda. Najmniejsze państwo świata to położony w Rzymie we Włoszech Watykan. Na czele Watykanu stoi papież Franciszek chociaż Watykan ma również prezydenta. Całkowita powierzchnia Watykanu będącego enklawą w Rzymie to 49 hektarów. To nawet nie pół kilometra kwadratowego. Mniejszego suwerennego państwa świat nie widział. Watykan uzyskał niepodległość w 1929 roku.

 

Polecamy również: