Co robić w Budapeszcie? 11 nietypowych atrakcji z których warto skorzystać

Węgierska stolica to miasto pełne nie tylko wielu miejsc wartych odwiedzenia ale również nietypowych atrakcji w Budapeszcie, które warto zobaczyć. W mieście można robić wiele ciekawych rzeczy. Oto nasza propozycja dla wszystkich, którzy wyjeżdżają do Budapesztu na weekend lub na nieco dłużej.

Polecamy też zestawienie ciekawych term i łaźni Budapeszcie, unikalnych dań kuchni węgierskiej które warto zjeść w Budapeszcie oraz przegląd rzeczy, które warto kupić na Węgrzech.


Przejść się po Moście Łańcuchowym

Most Łańcuchowy w Budapeszcie to jedna z największych atrakcji w mieście. Zbudowany pierwotnie w latach 1839-1849 most był pierwszą kamienną przeprawą przez Dunaj na Węgrzech. Zaprojektowany przez angielskiego inżyniera most nie miał łatwego życia. Podczas II wojny światowej przeprawę wysadzili Niemcy. Odremontowany w 1949 roku most przyciąga setki turystów przychodzących tu tylko po to, by przejść z jednej strony mostu na drugą.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 2018 roku most udekorowano polskimi flagami na całej długości. Warto przyjść tu również w nocy by podziwiać oświetlony most i widoki na okolicę..


Zobaczyć zmianę warty

Parlament w Budapeszcie jest budynkiem obok którego nie da się przejść obojętnie. Jeden z symboli węgierskiej stolicy jest trzecim co do wielkości budynkiem parlamentu na świecie. Atrakcją turystyczną są nie tylko okazałe wnętrza do których dekorowania wykorzystano 40 kilogramów złota ale również tradycyjna zmiana warty przed budynkiem. Przed budynkiem zobaczyć można uroczystą zmianę warty. Atrakcyjną zmianę warty zobaczyć można też na Zamku Królewskim w Budapeszcie przed Pałacem Sándora będącym siedzibą węgierskiego prezydenta.


Skorzystać ze słynnej łaźni

Jednym z symboli Budapesztu są opisywane przez nas szerzej zabytkowe łaźnie i kąpieliska. Będąc w Budapeszcie skorzystać można ze słynnego zabytkowego kąpieliska termalnego Szechenyi będącego największym tego typu kąpieliskiem w Europie lub równie słynnej Łaźni Gellerta z przepięknym secesyjnym wnętrzem. Dla amatorów mniejszego tłoku w Budapeszcie znaleźć można masę innych kąpielisk i basenów. Najładniej położone i najsłynniejsze są oczywiście Termy Szechenyiego.


Przepłynąć się tramwajem wodnym

Jedną z ciekawych atrakcji budapesztańskiej komunikacji miejskiej w okresie od maja do października jest specjalny tramwaj wodny zatrzymujący się na czterech “przystankach”. Po co stać w korkach w miejskich autobusach lub płacić za taksówkę skoro po mieście można poruszać się w naprawdę wyjątkowy sposób. W Budapeszcie działa wiele prywatnych firm oferujących różnej klasy rejsy oraz linia tramwaju wodnego D14 będąca częścią systemu komunikacji publicznej. Bilet na publiczny tramwaj wodny D14 to koszt 170 HUF za normalny czyli niecałe 2 złote. Niezapomniane wrażenia i widoki – bezcenne.


Przejechać się klimatycznym tramwajem

Skoro już mowa o komunikacji miejskiej w Budapeszcie to warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej atrakcji turystycznej prowadzonej przez Budapesti Közlekedési Központ. W Budapeszcie można przejechać się dwoma specjalnie stworzonymi liniami zabytkowymi obsługiwanymi przez stare tramwaje. Linia tramwajowa numer 2 przebiega od placu Közvágóhíd do placu Jászai Mari tér przez słynne Dunacorso. Z okien tramwaju można podziwiać tak znane miejsca jak chociażby budynek parlamentu czy słynne mosty.

Raz na czas na trasę dwójki wypuszczane są też wagony historyczne co czyni przejażdżkę jeszcze bardziej atrakcyjną.


Popatrzeć na miasto z góry

Malowniczo położony Budapeszt aż prosi się o to, by popatrzeć na niego z góry. Na szczęście w mieście znajduje się bardzo wiele słynnych punktów widokowych z których rozpościera się widok na panoramę Budapesztu. Z góry można popatrzeć ze słynnej Baszty Rybackiej, Góry Gellerta, a nawet basenu w łaźni Rudas, wieży bazyliki św. Stefana, wieży kościoła Macieja czy Góry Széchenyiego (Széchenyi-hegy) oraz jeszcze kilku innych miejsc o których szerzej w artykule dotyczącym miejsc widokowych w Budapeszcie.


Wsiąść do metra

Budapesztańskie metro to najstarsze metro w kontynentalnej Europie. Metro w węgierskiej stolicy otwarto ju w 1896 roku. Pierwsza żółta linia M1 o długości 4,4 kilometra została uruchomiona 3 maja 1896 roku. Pokonanie wszystkich 11 stacji pierwszej linii metra trwa 11 minut. Dziś w skład metra wchodzą linie M1, M2, remontowana linia M3 oraz M4. Planowana jest budowa piątej linii metra. Metro w Budapeszcie ma 38,6 kilometra długości i składa się z 52 stacji. Do najbardziej klimatycznych stacji w Budapeszcie zaliczyć można przede wszystkim stacje pierwszej linii takie jak chociażby Opera, Oktogon czy Kodály körönd. Metrem w Budapeszcie koniecznie muszą przejechać się też fani filmu Kontrolerzy.


Zróbić zakupy na słynnym bazarze

Tak zwana Wielka Hala Targowa (Központi Vásárcsarnok, Great Market Hall) to jeden z obowiązkowych punktów każdej wizyty w Budapeszcie. Najstarsza hala targowa w węgierskiej stolicy została otwarta w 1897 roku. Można tu zrobić zarówno zwykłe zakupy w postaci warzyw, owoców, mięs czy wędlin jak również kupić trochę pamiątek z Budapesztu lub skosztować którejś ze smacznych potraw kuchni węgierskiej. Oczywiście ceny w atrakcji turystycznej bywają wyższe niż w innych miejscach ale w Budapeszcie działa wiele innych bazarów i hal targowych takich jak chociażby nieco bardziej ekstremalne bazary Fehérvári czy Fény.


Odwiedzić “ukryty” ruin bar

Jedną z ciekawych atrakcji Budapesztu są tak zwane ruin bary, które pojawiły się w mieście około 2001 roku w tak zwanej dzielnicy żydowskiej. Bary te zlokalizowano w budynkach mocno zniszczonych w czasie działań wojennych podczas II wojny światowej. Bary są w pewien sposób ukryte i by do nich trafić trzeba zwykle wiedzieć o ich istnieniu. Inaczej można przejść ulicą i nawet ich nie zauważyć. Do najciekawszych ruin barów należą Szimpla Kert od którego rozpoczęła się hipsterska moda na ruin bary, Instant, Ellato Kert, Grandio, Ankert czy Corvin Teto.


Wjechać kolejką na zamkowe wzgórze

Metro i tramwaj wodny to ogromne atrakcje Budapesztu ale nie można nie wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce związanej z publicznym transportem w węgierskiej stolicy. Są nią kolejki zębate. Pierwsza kolejka zębata Budapesti Fogaskerekű Vasút znana jako linia tramwajowa numer 60 prowadzi po 3,7 kilometrowej trasie z Városmajor és do góry Széchenyi-heg i stacji wąskotorowej kolejki dziecięcej Gyermekvasút. Drugą dużo bardziej znaną linią kolejki zębatej jest kolejka na Wzgórze Zamkowe (Budavári Sikló). Dla amatorów różnych typów kolejek w Budapeszcie działa również kolejka krzesełkowa (Budapesti Libegő).


Zjeść w słynnej restauracji

Większość polskich blogów podróżniczych opisując dowolnie wybrane miejsce na świecie poleca zwykle stołowanie się w podłych za to tanich miejscówkach. Jeśli jednak od jedzenia odgrzewanego jedzenia wolicie coś o wyższym standardzie to Budapeszt jest idealnym miejscem na to, by skosztować węgierskich specjałów podawanych w miejscach z często i kilkusetletnią tradycją. Polecamy wybrać się do którejś z kilkusetletnich kawiarni lub na przykład do Restauracji Gundel. To właśnie od nazwiska jej właściciela pochodzi nazwa słynnych Naleśników Gundel. W Budapeszcie warto odwiedzić również tradycyjne restauracje takie jak najstarsza Százéves Étterem czy Márványmenyasszony lub Torockó Vendéglo. Działa tu też kawiarnia wielokrotnie uznawana za najpiękniejszą kawiarnię świata czyli New York Cafe.

Polecamy również: