Od ilu lat można kupić i pić alkohol na Ukrainie? Czy można w miejscu publicznym?

Wielu młodszych turystów wyjeżdżających na Ukrainę, kraju słynnego z niskich cen zarówno alkoholu jak i papierosów, zastanawia się od jakiego wieku można legalnie pić alkohol na Ukrainie. Dziś zajmiemy się tym tematem. Sprawdzimy też czy można pić w miejscu publicznym na Ukrainie ponieważ na ten temat krąży wiele różnych, sprzecznych informacji. Ile trzeba mieć lat by legalnie spożywać alkohol we Lwowie?

 
Jeśli chodzi o wiek w którym legalnie można kupić alkohol na Ukrainie to przepisy nie różnią się tu zbyt bardzo od polskiego prawa, więc młodszych Czytelników musimy rozczarować – legalnie sobie nie wypijecie sobie nawet kieliszka prosecco. Alkohol na Ukrainie można kupić mając 18 lat. Tak samo jak i w Polsce.

 
Jak wygląda sprawa picia w miejscach publicznych na Ukrainie? W myśl obowiązujących przepisów na Ukrainie nie wolno pić napojów alkoholowych m.in. na ulicach, w ogrodach i parkach, środkach transportu publicznego w tym również w środkach transportu międzynarodowego czyli na przykład dalekobieżnych pociągach przekraczających granicę.

 
Zakaz nie tyczy się piwa bezalkoholowego. Nie tyczy się oczywiście kawiarnianych i restauracyjnych ogródków w lokalach, które mogą sprzedawać alkohol. Za złamanie przepisów grozi kara w wysokości od 1 do 5 minimalnych stawek przed opodatkowaniem. Jeśli delikwent zostanie dwukrotnie w ciągu roku zatrzymany za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym to skończyć się może wyższym mandatem, pracami społecznymi, a nawet aresztem.

 
Przepisy swoje, a praktyka swoje. Ukraina jest jednym z krajów w których spożywa się sporo alkoholu i często pali się papierosy nawet mentolowe i smakowe. Na ulicach, w obrzydliwych wręcz marszrutkach i innych miejscach często można spotkać pijanych osobników najróżniejszej płci.

 

Polecamy również: