Jaka rzeka płynie w Wilnie? Ile jest rzek? Rzeki w Wilnie

Większość atrakcyjnych turystycznie miast o dużym znaczeniu historycznym i kulturalnym może pochwalić się przepływającymi przez nie rzekami. Jak jest w przypadku Wilna? Jaka jest rzeka w Wilnie? Jaka rzeka przepływa przez Wilno? Ile ich jest? Sprawdźmy to!

 
Budapeszt, Bratysława czy Wiedeń mają przepiękny Dunaj. Kraków i Warszawa mogą pochwalić się Wisłą. Wilno nie może pochwalić się położeniem nad wyjątkowo ważnym szlakiem wodnym ale są w Wilnie również rzeki.
 
Jakie rzeki są w Wilnie? W powszechnej świadomości zapisały się dwie rzeki w Wilnie – 510 kilometrowa Wilia będąca dopływem Niemna oraz Wilejka tudzież Wilenka. To niewielka rzeka o długości 80 kilometrów, która wpada wo Willi na Starym Mieście w Wilnie. To dwie najważniejsze rzeki Wilna ale oczywiście – podobnie jak i w Krakowie – rzek w samym Wilnie jest więcej.

 

Lwów ma swoją podziemną rzekę – Pełtew. Wilno również skrywa podobną tajemnicą. Pod stopami turystów w kanałach z XIX wieku ukryta jest rzeka Koczerga wpadająca do Wilii.

 

W Wilnie są jednak tak naprawdę tylko dwie liczące się rzeki chociaż w okolicach miasta, tak jak właściwie wszędzie, jest jeszcze kilka rzek mających po kilkanaście kilometrów. Oczywiście warto o nich pamiętać ale jeśli będziecie pytani w szkole na geografii albo w krzyżówce o rzekę w Wilnie to będzie chodzić tylko o którąś z dwóch wymienionych na samym początku naszego materiału.

 

Polecamy również: