Krupówki – skąd nazwa? Co to znaczy?

Krupówki – skąd nazwa? Co to znaczy?

Długa w Gdańsku, Marszałkowska w Warszawie, Piotrkowska w Łodzi, Floriańska czy Grodzka w Krakowie, Łyczakowska we Lwowie – o tych ulicach słyszał prawie każdy. Tak jak i duże miasta, tak i małe miasteczka mają swoje słynne ulice. Jedną z szeroko znanych ulic są Krupówki w Zakopanem. Wiele osób zastanawia się skąd wzięła się nazwa Krupówki. Co oznacza nazwa Krupówki? Skąd pochodzi?
 
Na temat tego skąd wzięła się nazwa Krupówki pisaliśmy już kiedyś przy okazji ciekawostek o Zakopanem ale temat jest na tyle ważny, że warto poświęcić mu osobną notatkę. Skąd wzięła się nazwa Krupówki?
 
Nazwa Krupówki pochodzi od nazwy polany przy której wytyczona została ulica. Polana należała niegdyś do rodziny Krupowskich, stąd też jej nazwa. Krupówki były nazwą polany przy drodze do Kuźnic. Wcześniej wiodący tędy trakt zwano właśnie Drogą do Kuźnic ale nazwę zmieniono w drugiej połowie XIX na Krupówki.
 
Tak już zostało i dziś najważniejsza i najsłynniejsza ulica Zakopanego nosi nazwę Krupówki. Jeśli więc zastanawiacie się co to Krupówki to odpowiedź jest prosta: ulica i ciąg spacerowy w Zakopanem.

 
Polecamy również: