Czy na Ukrainie są autostrady? Ile kilometrów autostrady?

Czy na Ukrainie są autostrady? Ile kilometrów autostrady?

Słaba jakość większości dróg na Ukrainie od lat jest wręcz legendarna i o ile od pewnego czasu międzymiastowe drogi na Ukrainie są już nieco lepszej jakości o tyle temat autostrad wciąż pozostaje interesującym zagadnieniem. Wiele osób zastanawia się czy na Ukrainie są autostrady. Czy Ukraina ma autostrady? Ile kilometrów autostrad ma Ukraina? Sprawdźmy to!

 

Jeśli zastanawialiście się czy na Ukrainie są autostrady to odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Ukraina nie dysponuje siecią autostrad. W kraju jest jedynie kilkadziesiąt kilometrów autostrad – 18 kilometrowy odcinek autostrady Kijów Boryspol. Odcinek autostrady łączący Boryspol z Kijowem wchodzi w skład drogi M-03. Inne odcinki spełniające standardy autostrad jeśli już są to są wyłącznie krótkimi fragmentami dróg oznaczonych literą M. Ukraiński standard autostrady spełnia też droga łącząca Charków z Dnipro.
 
Autostrady na Ukrainie miały zostać zbudowane na Euro 2012. Miała na przykład powstać autostrada z granicy z Polską do Lwowa. Często w mediach polskojęzycznych, a nawet ukraińskojęzycznych “autostradami” nazywane są fragmenty dróg, które stanowią część międzynarodowych tras przecinających terytorium Ukrainy ale nie są to drogi o standardzie europejskich autostrad.
 
Międzymiastowe drogi na Ukrainie miewają po dwa pasy w jednym kierunku ale daleko im do standardu autostrad znanego z Niemiec czy nawet z Polski.

 

Nawet jeśli jakaś droga jest dwupasmowa to często spotykane są zjazdy i skrzyżowania z drogami lokalnymi, a także przystanki autobusowe. Brakuje tu też infrastruktury takiej jak punkty znane w Polsce jako Miejsca Obsługi Podróżnych, zwykłe parkingi, toalety czy stacje benzynowe.
 
Podsumowanie: czy na Ukrainie są autostrady? Standard autostrady na Ukrainie spełnia fragment drogi łączącej Kijów z Boryspolem.

 
W 2021 roku Ukraina informowała o planach przyciągnięcia prywatnych inwestorów i firm, które miały zbudować autostrady by później czerpać z nich zyski w postaci opłat za korzystanie pobieranych od podróżnych. Planowano budowę sześciu takich autostrad. Budowa pierwszej prawdziwej autostrady miała rozpocząć się w 2022 roku. Odcinek miał łączyć granicę z Polską ze Lwowem (autostrada miała tu powstać na Euro 2012), a następnie prowadzić do miasta Równe. Z wiadomych względów realizacja projektu budowy pierwszych autostrad na Ukrainie nie doszła do skutku.

 

Polecamy również: