Co to za wieża we Lwowie? Wieża telewizyjna we Lwowie

Wielu przyjeżdżających do Lwowa turystów zastanawia się co to za instalacja szpeci widok w stronę Kopca Unii Lubelskiej. Osoby, które często podróżują na wschód do krajów byłego Związku Radzieckiego dobrze wiedzą czym ona jest. Malowana na biało-czerwono konstrukcja górująca nad Lwowem to widoczna prawie z każdego punktu w mieście wieża telewizyjna. Co wiadomo o maszcie telewizyjnym we Lwowie? Kiedy się pojawił?

 

Wieża telewizyjna we Lwowie została postawiona nieopodal Kopca Unii Lubelskiej w 1957 roku. Osoby dobrze znające świat krajów postsowieckich dobrze znają podobny jej widok. Wieża we Lwowie powstała według projektu Moskiewskiego Instytutu Konstrukcji Stalowych oznaczonego numerem 3803 KM. Takie same wieże telewizyjne w latach 1954-1972 stawały w najróżniejszych miastach “bratniego” ZSRR. Podobną zobaczyć można w najróżniejszych miastach Rosji – w Astrachaniu, w Soczi, w Rostowie, w Penzie czy Permie.

 

 

Wieże telewizyjne wzniesione według projektu 3803 KM mają zwykle po 180 metrów wysokości chociaż pojawiały się też niższe wieże bez dolnej części oraz konstrukcje nieznacznie wyższe jak ta we Lwowie. Wieże wzniesione według unowocześnionego projektu 34084 KM również mają wysokość 180 metrów. Wieża we Lwowie wygląda na wyższą ponieważ ulokowano ją na jednym ze wzgórz otaczających miasto.

 

Dzięki temu zabiegowi jej szczyt sięga wysokości blisko 600 m. n.p.m. W Związku Radzieckim wieże 3803 KM wykorzystywano do transmisji sygnału radia FM oraz sygnału telewizyjnego. Wieża we Lwowie dobrze widoczna ze szczytu Kopca Unii Lubelskiej używana jest do transmisji sygnału telewizji naziemnej, cyfrowego multipleksu oraz radia.

 

 

Aż dziwne że nie została rozebrana. Radziecka myśl technologiczna wciąż góruje nad miastem, a jej żywy pomnik wyremontowano i podświetlono po 2005 roku. Adres budynków kompleksu wieży telewizyjnej to Wysoki Zamek 9.

 

Polecamy również: