Gdzie jeździć na rolkach? Gdzie na rolki w Krakowie? Najlepsze miejsca

Atrakcyjna letnia pogoda sprawia, że nie chce się siedzieć w domu. Jednym ze sposobów aktywnego wypoczynku jest jazda na rolkach. Gdzie w Krakowie można pojeździć na rolkach? Jakie są najlepsze miejsca na rolki i trasy w Krakowie? Przyglądamy się najlepszym miejscom do jazdy na rolkach w Krakowie.

 


Park Jordana

Park Jordana w Krakowie
 
Prawdopodobnie najsłynniejszy i jeden z najstarszych parków w Krakowie – Park Jordana to park mający 21,5 hektara powierzchni w znacznym stopniu wykończony asfaltowymi i równymi alejkami idealnie nadającymi się do jazdy. Jazda po wytyczonych w parku ścieżkach to możliwość podziwiania słynnych rzeźb wybitnych Polaków, dla odważnych znajduje się tu skatepark. W Parku Jordana jest kawiarnia, a także niewielki sztuczny zbiornik wodny.

 

W okolicach parku łatwo zaparkować samochód zarówno przy Błoniach jak i chociażby od ul. Reymonta czy przy wejściu do parku przy ul. Ingardena. W jednym z poprzednich artykułów więcej informacji na temat Parku Jordana w Krakowie.

 


Błonia


 
Nietypowa łąka w środku miasta – Błonia w Krakowie to aż 48 hektarów chronionego obszaru będącego idealnym miejscem na wypoczynek w środku miasta. Wzdłuż Błoń rozciągają się szerokie asfaltowe arterie podzielone na część dla pieszych i użytkowników innych form transportu.

 
Do jazdy idealne co sprawia, Błonia to jedno z najpopularniejszych miejsc do jazdy na rolkach. Zaletą jest znaczna liczba miejsc parkingowych oraz ciekawe widoki. Jeśli znudzą się Błonia to zawsze można wjechać na rolkach również do wymienionego powyżej Parku Jordana. W jednym z naszych materiałów więcej o Błoniach w Krakowie.

 


Wały Rudawy

Rudawa w Krakowie
 
W niewielkiej odległości od Parku Jordana i Błoń przepływa niewielka rzeka wpadająca do Wisły – Rudawa. Rudawa została uregulowana na przełomie XIX i XX wieku. Za sprawą regulacji strumienia powstały sztucznie utworzone ale bardzo malownicze wały Rudawy wzdłuż których można bez problemu pojeździć na rolkach.

 

Wały ciągną się aż do miejsca w którym Rudawa wpada do Wisły na Salwatorze przy kościele sióstr norbertanek. Z Salwatora zaś przechodząc kawałek dojść można do Bulwaru Rodła i pojechać dalej w stronę Wawelu. To kolejna nasza propozycja na miejsce do jazdy na rolkach w Krakowie.

 

Bulwary Wiślane


 
Bulwary Wiślane w Krakowie to kolejne interesujące miejsce. Powstały z myślą o regulacji rzeki i zabezpieczeniu miasta przed powodzią na przełomie XIX i XX wieku. Z czasem przekształciły się w obszar rekreacyjny dla mieszkańców i turystów przychodzących nad Wisłę. Bulwary w Krakowie ciągną się po dwóch stronach rzeki. Już z Salwatora na rolkach dojechać można praktycznie aż po samo Zabłocie od Bulwaru Rodła przez Czerwieński, Inflancki, aż na Bulwar Kurlandzki.

 

Po drugiej stronie Wisły od mostu Kotlarskiego ciągnie się Bulwar Lotników Alianckich, Bulwar Podolski, Wołyński, Poleski, aż do Bulwaru Tynieckiego w Dębnikach. Rozpoczynając od bulwarów wiślanych można wzdłuż Wisły zajechać naprawdę daleko…
 


Tyniec


 
Rozpoczynając od Bulwaru Podolskiego na Zabłociu można spróbować dojechać na rolkach aż po samo opactwo benedyktynów w Tyńcu. Oczywiście nie trzeba jechać aż od centrum Krakowa by na pojeździć na rolkach w Tyńcu. Przy samej Wiśle w Tyńcu znajduje się duży plac parkingowy na którym można zostawić samochód. Ciekawym pomysłem może być również wycieczka na rolkach do Tyńca i powrót do centrum dość nietypowym środkiem transportu – tramwajem wodnym.

 

Planty


 
Planty powstałe po zniwelowaniu średniowiecznych murów miasta to miejsce, które upodobali sobie nie tylko bezdomni ale również mieszkańcy Krakowa. Park Planty zajmuje 21 hektarów i oplata Stare Miasto i zabytkowy Rynek szeroką asfaltową alejką. Po Plantach bez trudu można jeździć na rolkach.

 

Od Wawelu do Wawelu. Gorzej z parkowaniem. W centrum robione jest wszystko, by uprzykrzyć życie mieszkańcom posiadającym samochody więc jeśli chcecie dojechać do centrum by pojeździć na rolkach to lepiej robić to wieczorem lub w weekend. Wtedy może uda się gdzieś zaparkować.

 


Park Lotników Polskich


 
Park Lotników Polskich znany za komuny jako Park Kultury i Wypoczynku powstał w latach w których najwyższym celem było stworzenie drogi łączącej Kraków z Nową Hutą oraz powstanie terenu zielonego, który odizoluje kombinat metalurgiczny od centrum miasta. Nie oglądano się zbytnio na to, że w miejscu tym wcześniej stał zabytkowy fort postawiony przez austriackiego zaborcę. Dziś park o powierzchni około 60 hektarów to miejsce nadające się do jazdy na rolkach i wypoczynku.

 


Zalew Nowohucki


 
Zalew Nowohucki jest jednym z miejsc w którym w Krakowie można posiedzieć nad wodą ale nie tylko. Alejki otaczające sztuczny zbiornik są idealnym miejscem na to, by pojeździć na rolkach lub pospacerować. Cały zalew otoczony jest asfaltowymi alejkami w dość dobrym stanie i bez problemu można tu jeździć i odpocząć na brzegu zalewu lub na ławce i popatrzeć na ptaki wodne.

 

Wieczorami teren jest dobrze oświetlony, a przed Domem Wędkarza znajduje się dość duży parking na którym spokojnie można zostawić samochód. Przy okazji w okolicy warto zobaczyć dworek Jana Matejki.

 
Polecamy również: