Apteka muzeum we Lwowie. Muzeum farmacji Lwów cennik

Przechodząc się uliczką obok kawiarni Atlas zauważyć możecie kilka przedwojennych śladów we Lwowie. Jednym z nich jest witryna narożnej kamienicy przyozdobiona napisem Apteka. We wnętrzu kryje się jedno z popularnych muzeów we LwowieApteka Muzeum, będące jednocześnie najdłużej działającą apteką we Lwowie. Leki sprzedawane są pod tym adresem od 1775 roku. To też najstarsza apteka we Lwowie. Sprawdźmy cennik biletów wstępu!

 


Apteka Pod Czarnym Orłem – historia

Wojskowy farmaceuta Wilhelm Natorp wraz ze wspólnikiem Karolem Sherfem postanowił zainwestować i w miejscu kamienicy odkupionej od Anny Humnickiej w rogu ulic Grodzickich i Dominikańskiej wybudowano nową kamienicę. W 1775 roku na parterze nowo wybudowanej kamienicy otwarta została apteka znana wówczas pod nazwą apteka wojskowa. Historia samej apteki jest dłuższa niż historia budynku i sięga 1735 roku.
 
Lwów - Rynek nocą
 

Przez lata placówka przechodziła z rąk do rąk. Natorp szybko pozbył się swojego udziału i od 1795 roku należały one do rodziny Petzów, a kierownikiem apteki wciąż był Sherf. W 1807 roku sprzedano ją Antonowi Salomonowi, który już z początkiem nowego roku sprzedał ją polskiej hrabinie.

 

Właścicielką apteki była Konstancja Starzyńska, a w 1847 roku zakupił ją Antoni Sklepiński, późniejszym właścicielem apteki był jego syn – Karol Sklepiński (radny Lwowa, członek zarządu Galicyjskiej Kasy Oszczędnościowej i Lwowskiego Towarzystwa Strzeleckiego). Apteka zwana była apteką cyrkułową, czyli obwodową. Z rąk Karola biznes przeszedł w ręce syna – Antoniego Sklepińskiego juniora. Sklepińskim zawdzięczamy jej znaną do dziś nazwę – Pod Czarnym Orłem.
 
Lwów - Apteka Muzeum
 

Ostatnim przedwojennym właścicielem Apteki Pod Czarnym Orłem był Michał Terlecki. W przeddzień wybuchu II wojny światowej we Lwowie działało 47 aptek. To mniej więcej z tego okresu pochodzi widoczne powyżej nocne zdjęcie prezentujące fontannę na Rynku i narożny budynek starej apteki w tle. Jeśli chcecie to w jednym z poprzednich tekstów zobaczyć można więcej nocnych zdjęć przedwojennego Lwowa.

 


Apteka Muzeum we Lwowie

Muzeum na rogu Grodzickich i Dominikańskiej zostało uruchomione w 1966 roku ale jego historia sięga znacznie dalej. Sięga bowiem nie tylko daty otwarcia apteki w narożnej kamienicy projektu Polejowskiego ale również utworzenia w Krakowie Galicyjskiego Towarzystwa Farmaceutów Unitas, które zbierając eksponaty stało się podwaliną dzisiejszego lwowskiego muzeum.
 
Lwów - Apteka Muzeum
 

Muzeum Farmacji we Lwowie to nie tylko stare eksponaty lecz również najstarsza wciąż działająca apteka we Lwowie. Cały czas można kupować tu leki zwykłe oraz recepturowe. Ciekawostką dostępną w aptece jest tak zwane żelazne wino czyli wino dla osób z niedoborem żelaza.

 


Apteka muzeum Lwów cennik zwiedzanie

Samo wnętrze Apteki Pod Czarnym Orłem to już żywe muzeum. Pierwsza sala w której cały czas kupować można leki wciąż wygląda jak w przedwojennym Lwowie i wypełniają ją stare meble i zdobią piękne malowidła na ścianach. Przechodząc dalej i zwiedzając aptekę warto zwrócić uwagę nie tylko na przedwojenne opakowania po lekach, fiolki, naczynia czy stare apteczne meble.
 
Lwów - Apteka Muzeum
 

Warto popatrzeć też na szyby zachowane z czasów rodziny Sklepieńskich ze starymi napisami i startym herbem Austrii. Muzeum farmacji we Lwowie to ogółem 16 sal na blisko 700 metrach kwadratowych i ponad 3 tysiące eksponatów.

 

Zwiedzanie muzeum farmacji we Lwowie rozpoczyna się od zakupu biletu od niezwykle niesympatycznych pracujących tu farmaceutek. Niemiła obsługa na wejściu to na szczęście jedyny minus, później nikt za nami nie chodzi i nikt nie pilnuje. W pierwszej sali w oczy rzucają się głównie stare meble. Ciekawym eksponatem jest oryginalny polski szyld Apteki Pod Aniołem Stróżem Karola Dulla z d. ul. Pańskiej 2 (Piłsudskiego) dziś I. Franki.
 
Lwów - Apteka Muzeum
 

Na uwagę zasługuje też oryginalny żyrandol stojący na posterunku od ponad 150 lat i wiele opakowań po lekach w przepięknym secesyjnym stylu. Aptekę wypełniają fiolki, pojemniki i naczynia, wagi, moździerze i prasy, szafa do suszenia ziół czy stare kasy. Przyglądając się opakowaniom leków można czasem złapać się za głowę ze zdumienia, że tego typu preparaty z pełnym przekonaniem wykorzystywano kiedyś do leczenia.

 

Zwiedzając muzeum mamy okazję do zobaczenia podwórka odrestaurowanego tak, by jak najbardziej przypominać oryginał i podziemi budynku z 1775 roku. Te ostatnie wypełnia coś na kształt pracowni… alchemicznej. Niestety – więcej do zobaczenia tu nie ma.
 
Lwów - Apteka Muzeum
 

Jeśli wiecie, że kompletnie nie interesuje Was historia Lwowa, stare polskie przedmioty czy samo aptekarstwo to raczej nie ma tu po co przychodzić. Jeśli po prostu nie mieliście mieliście nigdy styczności z tego typu muzeum to warto je zobaczyć chociażby dlatego, że cena biletu do apteki muzeum we Lwowie to symboliczne 30 UAH. Apteka muzeum czynna jest od 10 do 20 w dni powszednie i od 10 do 17 w weekendy (aktualizacja: maj).

 

Polecamy również:

 


 

1 komentarz do “Apteka muzeum we Lwowie. Muzeum farmacji Lwów cennik”

Możliwość komentowania została wyłączona.