Czy w Wigilie jest post? Czy w Wigilię można jeść mięso?

Wigilia i Boże Narodzenie to dla Polaków jedne z najważniejszych dni w roku. Z Bożym Narodzeniem i Wigilią związanych jest wiele tradycji w tym tradycyjny post wigilijny. Czy post w Wigilię jest obowiązkowy? Czy 24 grudnia obowiązuje post?
 
Oczywiście ten post tyczy się jedynie wiernych Kościoła katolickiego. Osoby dla których Wigilia to tylko ciekawa tradycja i miły obyczaj mogą od razu przestać czytać.
 
Przyjęło się, że Polacy w Wigilię zachowują post i spożywają pierwszy pokarm dopiero w chwili zakończenia adwentu gdy zasiadają do wigilijnego stołu pod którym znajduje się sianko. Zwyczajowo też potrawy wigilijne przygotowane są bez użycia tłuszczu zwierzęcego i mięsa. Czy koniecznie trzeba tak robić?
 
Jeśli zastanawiacie się czy w Wigilię 24 grudnia obowiązuje post to odpowiedź brzmi: nie. W Wigilię nie obowiązuje post. Wigilia nie jest świętem kościelnym, nie znajduje się w kalendarzu świąt nakazanych, według kościelnych przepisów w Wigilię nie obowiązuje żadnego rodzaju post.
 
W Wigilię można spożywać dowolne mięso, a nie tylko ryby. Post w Wigilię to tylko tradycja nie mająca żadnego odbicia w prawie kościelnym. Owszem polscy biskupi kościoła rzymskokatolickiego zachęcają do zachowania postu w Wigilię ale post w Wigilię 24 grudnia obowiązkowy dla katolików jest tylko w latach w których Wigilia Bożego Narodzenia wypada akurat w piątek. W innym przypadku można jeść sobie jeść co się chce bez obawy o grzechy.

 
Polecamy również: