Która gwiazda to pierwsza gwiazdka? Która 2024

W czasie gdy polskie domy wypełniają się aromatem wigilijnych potraw, a rodziny zbierają się wokół stołu, na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka. To właśnie pojawienie się pierwszej gwiazdki na niebie jest w Polsce tradycyjnym znakiem sygnalizującym rozpoczęcie wieczerzy w Wigilię. Wiele osób zastanawia się która gwiazda jest pierwszą gwiazdką. Którą gwiazdę w Wigilię widać na niebie jako pierwszą?

Która gwiazda to tradycyjna pierwsza gwiazdka w Wigilię? W roku 2023 to Jowisz, olbrzymia planeta gazowa, zajmie honorowe miejsce na firmamencie, zdobiąc i rozpoczynając wigilijny wieczór.

Jowisz, znany również jako “Król Planet”, jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. W trakcie zbliżającego się święta Bożego Narodzenia, Jowisz będzie w doskonałej pozycji do obserwacji w Wigilię stając się pierwszą gwiazdką, którą zauważymy po zapadnięciu zmierzchu.

Dla wielu z nas, tradycja szukania pierwszej gwiazdki na niebie wigilijnego wieczoru jest równie ważna, co otwieranie prezentów czy dzielenie się opłatkiem przy stole. Wigilijny zwyczaj śledzenia pierwszej gwiazdki ma swoje korzenie w polskiej tradycji i kulturze.

Warto pamiętać, że pierwsza gwiazdka czyli Jowisz, choć w tradycji potocznie nazywany gwiazdą, to w rzeczywistości planeta. Jego imponująca jasność sprawia jednak, że łatwo go zauważyć na niebie. Dla miłośników astronomii to również doskonała okazja, by wykorzystać te chwile do obserwacji innych ciekawych obiektów na nocnym firmamencie.

Podsumowanie: która gwiazda jest pierwszą gwiazdką w Wigilię w 2023 roku? Pierwsza gwiazdką w 2023 roku okaże się być Jowisz. Warto jednak pamiętać, że nazwa “pierwsza gwiazdka” jest nazwą potoczną, w istocie Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego.

Polecamy również: