Gdzie powiesić jemiołę? Co znaczy całowanie pod jemiołą?

Wiele jest polskich tradycji świątecznych, które znane są tylko w miejscach gdzie przez lata była Polska ale są też tradycje świąteczne znane prawie na całym świecie. Jednym z nich jest wieszanie jemioły i całowanie się pod jemiołą w Święta Bożego Narodzenia. Jakie ma znaczenie ten symbol? Dlaczego wiesza się jemiołę? Czy jest trująca?
 

Jemioła na Boże Narodzenie to, podobnie jak na przykład podkładanie sianka pod obrus na stole, tradycja wywodząca się z pogaństwa. W przypadku jemioły chodzi o tradycję druidów. Druidzi uważali, że roślina która kwitnie nawet w mróz może być ratunkiem na… przywrócenie płodności.
 
Niegdyś wierzono, że jemioła miała posiadać magiczne moce takie jak odganianie złych duchów i przynoszenie szczęścia. Jemioła w innych wierzeniach, nordyckich, była symbolem miłości. W innych podaniach bywała przedstawiana jako symbol zgody.
 
Wraz z nadejściem chrześcijaństwa pogańskie zwyczaje nie zostały zastąpione nowymi, a zmieniono ich znaczenie. Wciąż kojarzono jemiołę z płodnością, szczęściem i witalnością.

 


Całowanie pod jemiołą


 
Jednym ze zwyczajów świątecznych, który kojarzony jest z wieszaniem jemioły jest tradycja całowania się pod jemiołą. Zwyczaj pojawił się po raz pierwszy w Anglii. Kiedyś można było całować każdą kobietę, która stanęła przypadkowo pod jemiołą. Jednym z popularnych zwyczajów było zrywanie jagody jemioły i pocałunek. Całowanie kończyło się gdy nie zostały już żadne jagody na jemiole. Tradycja ta przywędrowała też do Polski m.in. przez imigrację do krajów anglosaskich, naukę języka angielskiego w szkołach oraz media i piosenki.

 


Gdzie wiesza się jemiołę?


Jemiołę można wieszać w różnych miejscach. Podobno powieszona nad drzwiami odstrasza złe duchy i uroki, wiesza się ją także nad kuchnią czy nad drzwiami. Istnieją inne pomysły na miejsca gdzie można powiesić jemiołę. Niektórzy proponują wieszanie jej nad łóżkiem czy innych miejscach w których wszystko zaczyna się od całowania. Bardziej cenzuralne pomysły to powieszenie jemioły nad stołem, kominkiem lub kuchenką. W Anglii niektórzy decydują się na udekorowanie nią czubka choinki.


Uwaga: jeśli mamy w domu kota lub psa albo inne zwierzęta to lepiej podarować sobie wieszanie jemioły jako dekoracji. Jemioła jest szkodliwa dla zwierząt, przede wszystkim dla kotów!

 
Polecamy również: