Co jest na wigilijnym stole pod obrusem? Gdzie podkłada się sianko?

Wigilia i Boże Narodzenie to jedne z najważniejszych dni dla każdego Polaka. Ze świętami wiąże się wiele najróżniejszych tradycji. Jedną z nich jest podkładanie czegoś pod obrus na stole wigilijnym. Co jest pod obrusem na stole wigilijnym? Dlaczego wkłada się siano pod obrus? Co symbolizuje sianko pod obrusem? Sprawdźmy to!

 
Jednym z wciąż praktykowanych zwyczajów świątecznych w Polsce jest podkładanie siana pod obrus chociaż nie wszyscy już praktykują ten zwyczaj dlatego też niektórzy nie wiedzą co znajduje się pod obrusem. Pod obrusem stołu wigilijnego podkładane jest siano. Co ono oznacza? Jaka jest symbolika podkładania siana pod obrus?
 
Zwyczaj, jak i same święta obchodzone u nas w grudniu, ma pogańskie, starosłowiańskie korzenie. Kiedyś siano było ofiarą dla jednego z pogańskich bogów mającą zapewnić urodzaj i dostatek.

 
Dlaczego kładziemy sianko pod obrus? Później znaczenie tego gestu zostało zmodyfikowane i spróbowano mu nadać nowe wymiary bardziej pasujące do chrześcijańskich świąt. Jakie? Takie jak chociażby symbolizowanie ubogiej stajni w której miał urodzić się Jezus Chrystus.
 
Archaicznym zwyczajem związanym z podkładaniem siana pod obrus jest zabawa w wyciąganie najkrótszego i najdłuższego źdźbła siana ale podobnie jak sam zwyczaj podkładania sianka pod obrus zabawa ta zanika już w Polsce, podobnie jak tradycja 12 dań na stole wigilijnym o której szerzej piszemy tutaj.

 
Polecamy również: