Modlitwa na poświęcenie pokarmów na Wielkanoc w domu 2024

Święcenie pokarmów w Wielkanoc to jedna z najpopularniejszych wielkanocnych tradycji w Polsce i nie tylko w Polsce. Wiele osób z różnych względów nie może wybrać się na święcenie do kościoła lub pod figurę. Czy możliwe jest święcenie pokarmów w domu? Jaka modlitwa jest odpowiednia na święcenie pokarmów w domu 2024? Sprawdźmy to!

W Wielką Sobotę jednym z popularnych zwyczajów wśród katolików w Polsce jest wybieranie się ze święconką na święcenie pokarmów. Zwyczaj ten praktykowany jest w wielu kościołach w całej Polsce ale co w przypadku jeśli nie jesteśmy w stanie wybrać się z koszyczkiem do kościoła?

W tym roku nie trzeba obawiać się odwołania święcenia pokarmów ale błogosławieństwo pokarmów przed posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zawsze warto przypomnieć. Jaka jest modlitwa na święcenie pokarmów?

Przed rozpoczęciem śniadania można zapalić świecę. Przewodniczący modlitwy rozpoczyna modlitwę znakiem krzyża i słowami:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

Zgromadzeni odpowiadają:

Amen

Prowadzący wygłasza:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja

Zgromadzeni odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja

Po tym wstępie następuje moment na odczytanie Pisma Świętego. Który fragment Pisma Świętego należy odczytać? Kapłani są zgodni chodzi o kilka fragmentów z których można dowolnie wybierać Mt 6, 25a, 32b-33 lub też 1 Tes 5, 16-18.

Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego nadchodzi czas na modlitwę. Prowadzący kontynuuje:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezus Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w barciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków

 
Zgromadzeni dodają:

Amen


Modlitwa bezpośrednio na poświęcenie pokarmów brzmi:

Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków

Zgromadzeni odpowiadają:

Amen

Warto przeczytać również: