Święta i dni wolne od pracy Szwajcaria 2023. Kalendarz

Szwajcaria to ciekawy kraj o którym warto dowiedzieć się więcej. Wiele osób zastanawia się jakie są święta i dni ustawowo wolne od pracy w Szwajcarii. Kiedy jest wolne w Szwajcarii w 2023 roku? Kiedy są święta i dni wolne? Kiedy nie idzie się do pracy? Sprawdźmy to!

 

Szwajcaria jest krajem w którym zagadnienie dni ustawowo wolnych od pracy jest jednym z najbardziej skomplikowanych spośród wszystkich państw Europy. W kraju istnieje bowiem tylko jedno święto narodowe do którego świętowania zobowiązane są wszystkie kantony. Jest to święto Święto Narodowe Szwajcarii obchodzone 1 sierpnia.
 
Wszystkie pozostałe święta kantony wybierają sobie dowolnie. Kantony Ticino i Solura mają w sumie aż po 15 dni wolnych od pracy, a na przykład Bazylea tylko 9. Poniżej znajduje się kalendarz tych świąt w 2023 roku, które obchodzone są we wszystkich 26 kantonach lub w prawie wszystkich kantonach.
 

1 stycznia – Nowy Rok,
7 kwietnia – Wielki Piątek (oficjalnie nie jest świętem w Ticino i w Valais ale sklepy są zamknięte);
10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (uwaga: nie jest świętem w Valais);
18 maja – Wniebowstąpienie Pańskie;
29 maja – Poniedziałek Zielonych Świątek (uwaga: nie jest świętem w Valais);
1 sierpnia – Święto Narodowe Szwajcarii;
25 grudnia – Boże Narodzenie.
 
Wśród innych popularnych dni wolnych od pracy w wielu kantonach Szwajcarii można wymienić także Dzień św. Szczepana czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia obchodzony w 21 z 26 kantonów, a także Wszystkich Świętych (15 z 26 kantonów) czy Boże Ciało (14 z 26) oraz Berchtoldstag 2 stycznia.

 
Polecamy również: