Czy w Chorwacji dogadam się po polsku? Chorwacja język urzędowy

Chorwacja jest często wybieranym kierunkiem urlopowym. Wiele osób planujących wczasy w Chorwacji zastanawia się w jakim języku mówią w Chorwacji. Jaki jest język urzędowy w Chorwacji? Czy w Chorwacji mówią po angielsku? Czy w Chorwacji mówią po polsku?? Sprawdźmy jaki język jest w Chorwacji.

 
W jakim języku mówi się w Chorwacji? W Chorwacji mówi się oczywiście po chorwacku. Chorwacki jest też językiem urzędowym w kraju. Język chorwacki to według niektórych chorwacka odmiana języka serbsko-chorwackiego.

 
Językiem chorwackim posługują się mieszkańcy Chorwacji, jest to też język będący jednym z języków urzędowych w Bośni i Hercegowinie. Warto pamiętać, że język chorwacki pisany jest alfabetem łacińskim wzbogaconym o dodatkowe znaki tworzące 30 literowy chorwacki alfabet.

 
W Chorwacji są również mniejszości posługujące się m.in. językiem serbskim, włoskim, węgierski czeskim i słowackim. Czy Chorwacji mówią po polsku? Język polski nie należy do języków mniejszości narodowych w Chorwacji. W niektórych turystycznych placówkach nastawionych na ruch z Polski obsługa może posiadać podstawową znajomość języka polskiego.

 
Czy w Chorwacji da się dogadać po angielsku? Według danych z EF English Proficiency Index z 2021 roku Chorwaci plasują się na 10 miejscu z grona 121 badanych pod kątem stopnia zaawansowania znajomości języka angielskiego. Polska w tym samym rankingu plasuje się na miejscu 16. Wynika więc, że w Chorwacji znajomość angielskiego jest lepsza od znajomości angielskiego w Polsce.

 
Podsumowanie: jaki jest język w Chorwacji? Język urzędowy w Chorwacji to język chorwacki. Czy w Chorwacji dogadam się po polsku? W hotelach i restauracjach obsługujących polskie wycieczki może być to możliwe, ale znajomość polskiego będzie podstawowa. W Chorwacji za to bez trudu dogadamy się po angielsku, zwłaszcza w dobrych restauracjach i hotelach.

 
Warto przeczytać również: