Czy Wigilia może być w niedzielę? Czy trzeba przełożyć?

Wśród wielu wyjątkowych dni w Polsce jednym z najważniejszych jest Wigilia świąt Bożego Narodzenia, która zawsze wypada 24 grudnia. 24 grudnia jednak może być w dowolnym dniu tygodnia – w poniedziałek, czwartek ale czy może być Wigilia w niedzielę? Czy Wigilia może być w niedzielę? Co jeśli Wigilia wypada w niedzielę? Sprawdźmy to!

 

Wiele osób zastanawia się czy Wigilia może być w niedzielę. Jak wiadomo 24 grudnia może wypadać w dowolnym dniu tygodnia. Co się stanie jeśli 24 grudnia będzie w niedzielę? Czy trzeba wówczas przesunąć Wigilię? Czy Wigilię wtedy obchodzi się w sobotę?
 
Czy Wigilia może być w niedzielę? Może! Jeśli 24 grudnia wypada w niedzielę to nie ma potrzeby przesuwania Wigilii. Gorliwi katolicy jednak muszą pamiętać, że w takim wypadku niedziela jest dla nich świętem nakazanym i mają obowiązek wzięcia udziału we mszy świętej.
 
Jeśli Wigilia wypada w niedzielę to osoby chcące żyć zgodnie z nakazami Kościoła katolickiego muszą iść do kościoła na mszę bowiem udział w tak zwanej pasterce nie jest tym samym co udział w niedzielnej mszy. Pasterka nie zwalnia z obowiązku pójścia na mszę.
 
W 2023 roku Wigilia wypada właśnie w niedzielę. Do kolejnej takiej sytuacji dojdzie w 2028 roku.

 
Polecamy również: