Co zobaczyć w Groningen? 13 atrakcji i zabytków do zwiedzania

Groningen to holenderskie miasto położone na północy kraju niedaleko Morza Wattowego. Groningen jest jednym z najbogatszych miast w Holandii i ważnym centrum kulturowym i ekonomicznym. Wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Groningen. Jakie atrakcje są w Groningen? Co warto zwiedzić w Groningen? Sprawdźmy atrakcje w Groningen do zwiedzania i w okolicy miasta!

 


Wieża Martinitoren

Groningen atrakcje
 
Martinitoren to wieża kościoła Martinikerk w Groningen i sama w sobie zasługuje na to, by wymienić ją jako atrakcję miasta. To prawdziwy symbol miasta. Na szczyt gotyckiej wieży wznoszącej się na wysokość 96,8 metra prowadzi 260 schodów, a zawieszone są na niej aż 62 dzwony. Na szczycie wieży znajduje się naprawdę wielka atrakcja: punkt widokowy czynny od 13:00 do 17:00, a w soboty od 12:00. Wstęp 4 EUR.

 


Martinikerk

Groningen zabytki
 
Wieża Martinitoren to jedna atrakcja ale drugą atrakcją w Groningen jest sam kościół Martinikerk pod wezwaniem świętego Marcina z Tours. Kościół, służący przez pewien czas również jako katedra, pochodzi z XII wieku z dalszymi rozbudowami z XV i XVII wieku. W świątyni warto zwrócić uwagę na malowidła i ogromne organy. Kościół otwarty jest do zwiedzania od 12:00 do 16:00.

 


Ulice Hoge Der A i Lage der A

Groningen zwiedzanie
 
Poza samym Rynkiem w Groningen jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji są dwie położone w centrum miasta ulice – Hoge der A i Lage der A, które często pojawiają się na zdjęciach z miejscowości. Dwa nabrzeża to miejsca w których znajdziemy punkty gastronomiczne i sklepy i możemy podziwiać stare kamienice, a także tradycyjne statki zacumowane u brzegu kanału.

 


Groninger Museum

Groningen ciekawe miejsca
 
Kolejna atrakcja w Groninger to muzeum wzornictwa, sztuki i historii. W Groninger Museum zobaczyć można często zmieniające się wystawy czasowe, których program dostępny jest na oficjalnej stronie. Wstęp to koszt 20 EUR na bilecie normalnym.

 


Noordelijk Scheepvaartmuseum

Dla osób, które nie lubią sztuki nowoczesnej atrakcją w Groningen jest bardziej klasyczne muzeum. Muzeum marynistyczne otwarte w 1932 roku znajduje się w centrum miasta przy Brugstraat 24. Zobaczymy tu na przykład odtworzone okrętowe wnętrza czy okrętowy sklep. Zaletą muzeum jest niska cena. Wstęp kosztuje zaledwie kilka euro.

 


Nationaal Park Lauwersmeer


 
Wspaniałą atrakcją niedaleko od Groningen jest Park Narodowy Lauwersmeer nad jeziorem Lauwersmeer. Akwen powstał w 1969 roku gdy zatoka Lauwerszee odcięta została od Morza Wattowego. Powstało słodkowodne jezioro o niezwykłej florze i faunie. Park o powierzchni 60 kilometrów kwadratowych to dobre miejsce na spacery, a także na obserwowanie niezwykłych ptaków i zwykłych krów i koni.

 


Podwórka dawnych przytułków

 

Niegdyś przeznaczone dla mieszkającej w przytułkach biedoty dziś są możliwością na krótki odpoczynek od miejskiego zgiełku i obserwację unikatowych i zadbanych ogródków, których historia sięga setek lat. Wejścia do urokliwych podwórek często są dość niewidoczne dla postronnych turystów i całkowicie darmowe, jeśli tylko da się do nich wejść.

 


Prinsentuin


 
Prinsentuin to renesansowy ogród w samym centrum miasta na który składa się m.in. ogród z ziołami i ogród różany, a także piękne małe labirynty. Ogród czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 18:00, a w niedziele od 10:00 do 16:30.
 


De Hortus botanicus Haren


 
Niestety wśród atrakcji w Groningen znajduje się wiele ogrodów. Oto kolejny. Ogród botaniczny Haren Hortus Botanicus przygotowany jest w japońskim stylu. Atrakcja dostępna jest do zwiedzania ale niestety nie za darmo. Wstęp to 9 EUR co dla niektórych turystów jest dość wysoką kwotą jak na ilość atrakcji w ogrodzie.

 


Forum Groningen


 
Forum Groningen to centrum kultury na które składa się również biblioteka, kino, punkt widokowy na dachu oraz kawiarnia. Bilety do znajdującego się tu kina nie są drogie. Punkt widokowy na dachu otwarty jest od kwietnia do września do godziny 22:00, a w niedzielę do 21:00. Działają tu też dwie kawiarnie: Stach Cafe oraz Camera Cafe oraz restauracja z ładnym widokiem – NOK Restaurant.

 


Wioska Niehove


 
Około 20 minut jazdy samochodem od centrum Groningen znajduje się ciekawa atrakcja w okolicy – mała wioska Niehove uznawana przez niektórych za najpiękniejszą wioskę w Holandii. Wioska będąca obszarem chronionym zachowała swój dawny charakterystyczny owalny układ z kościołem na środku. Naprawdę warto tu przyjechać.

 


Vesting Bourtange


 
Twierdza Bourtange to kolejna atrakcja w okolicy, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Ufortyfikowana miejscowość zbudowana w trakcie wojny osiemdziesięcioletniej by chronić drogę prowadzącą do Groningen. Miejscowości został przywrócony kształt fortyfikacji z 1750 roku. Wprawdzie mieszka tu zaledwie 430 osób to naprawdę warto to zobaczyć!

 


Dworzec kolejowy


 
Stacja kolejowa w Groninger być może nie jest miejscem w którym każdy rozpocznie swoją wycieczkę po mieście ale jest miejscem, któremu warto się przyjrzeć z powodu samej tylko architektury i wnętrza. Stacja w dzisiejszym kształcie to budynek z 1896 roku.

 
Polecamy również: