Czy na Słowacji dogadam się po polsku? Czy Słowacy rozumieją po polsku

Większość Polaków zna język polski i na tym kończy się znajomość języków. Niektórzy potrafią dogadać się po angielsku czy niemiecku ale mało kto uczy się słowackiego. Jeśli jedziecie na Słowację i zastanawiacie się czy Słowacy rozumieją po polsku i czy na Słowacji można mówić po polsku to dziś spieszymy z odpowiedzią. Czy bez znajomości słowackiego można jechać na Słowację?

 
Słowacja to osobny kraj w którym mówi się po słowacku ale jeśli jedziecie na Słowację i nie znacie słowackiego to jeszcze nie będzie tak źle jak chociażby w Niemczech, Francji czy na Węgrzech.
 
W przygranicznych miejscowościach na Słowacji obsługa sklepów, kelnerzy czy inni pracownicy handlu i turystyki raczej nie mają problemów ze zrozumieniem języka polskiego, wszak na tych terenach większość zagranicznych turystów to właśnie Polacy.
 
Język słowacki jest w pewnym stopniu podobny do polskiego więc osoby jadące dalej do granicy nie muszą się zbytnio przejmować. Ze Słowakiem nie porozmawiacie o literaturze ale w sklepie czy restauracji dogadacie się nawet jeśli jedynym językiem jaki znacie jest język polski.
 
Nawet w Bratysławie mówiąc powoli i ewentualnie pomagając sobie na migi uda się dogadać. Słowacy zrozumieją Polaka. Oczywiście lepiej będzie jeśli zamiast polskiego używać będziemy niemieckiego lub angielskiego ale w najgorszym przypadku Słowacja należy do krajów do których można jechać rozumiejąc tylko po polsku.

 
Polecamy również: