Atrakcje w Budapeszcie za darmo. TOP 15 najlepsze darmowe atrakcje

Atrakcje w Budapeszcie za darmo. TOP 15 najlepsze darmowe atrakcje

Budapeszt nie należy do najdroższych stolic w Europie ale nie należy również do najtańszych. Wielu oszczędnych turystów chce jednak zobaczyć Budapeszt za darmo. Jakie są darmowe atrakcje w Budapeszcie? Co robić w Budapeszcie za darmo? Oto lista tanich atrakcji za darmo i propozycji do zwiedzania na weekend i nie tylko.

 


Baszta Rybacka


 
Baszta Rybacka w Budapeszcie to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków. Zwiedzanie całego kompleksu baszty jest płatne ale te najbardziej znane miejsca dostępne są do zwiedzania za darmo. Dopłacić 1000 HUF trzeba za górne tarasy. Dolne są darmowe!

 


Pomnik świętego Gellerta


 
Każdy kto widział w internecie zdjęcia z Budapesztu trafił pewnie na charakterystyczny widok ze zdjęć spod pomniku św. Gellerta. 7-metrowy posąg z brązu znajduje się w Budzie od strony Góry Gellerta. Z punktu widokowego roztacza się przepiękny widok na Peszt i Most Elżbiety.

 


Buty na brzegu Dunaju


 
Kolejna darmowa atrakcja to pomnik lub jak kto woli instalacja artystyczna – buty na brzegu Dunaju. Buty na brzegu Dunaju są pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w czasie II wojny światowej. Instalację artystyczną przedstawiającą porzucone buty na brzegu najsłynniejszej rzeki na Węgrzech przygotował Gyula Pauer wg projektu Cana Togaya. Tutaj więcej informacji.

 


Wielka Hala Targowa


 
Kolejne słynne miejsce w Budapeszcie, które można zobaczyć za darmo to słynna Wielka Hala Targowa. Zadaszony bazar działa od 15 lutego 1897 roku. Zakupy na hali bywają droższe niż w innych miejscach w Budapeszcie, ale zobaczyć wnętrza można za free! Tu więcej informacji o Wielkiej Hali Targowe w Budapeszcie.

 


Cmentarz Fiumei (Fiumei úti nemzeti sírkert)


 
To darmowe miejsce, które nie każdemu przypadnie do gustu ale naprawdę warto je zobaczyć. Cmentarz został założony w 1847 i zachował się w prawie nienaruszonym stanie. Znajdują się tu mogiły jednych z najsłynniejszych Węgrów.

 


Góra Gellerta

 
Jedno z najbardziej znanych miejsc w Budapeszcie, które możemy odwiedzić za darmo to Góra Gellerta. 235 metrowe wzgórze zapewnia niesamowity widok na cały Budapeszt. Na samym szczycie znajduje się słynny Pomnik Wolności z 1947 roku. A przed wyjściem na szczyt zobaczyć można również inną atrakcję.

 


Kościół Paulinów w jaskini na Wzgórzu Gellerta


 
Od dawna mówi się o bliskich związkach Węgier z Polską. Jednym z wyrazów przyjaźni między nardami może być niezwykły kościół w jaskini w Budapeszcie. W jego wnętrzu zobaczyć można portret Maksymiliana Kolbego oraz kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół już od czasów II wojny światowej był ważnym miejscem dla uchodźców z Polski. Wstęp do Sziklatemplom i polskiej kaplicy jest płatny w przeliczeniu około 9 złotych ale wejście na msze święte w kościele jest darmowe.

 


Wzgórze Zamkowe


 
Zamek Królewski na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszcie to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w węgierskiej stolicy. Jeśli nie mamy pieniędzy na muzea to za darmo możemy przespacerować się między budynkami kompleksu. To, oraz obserwacja zmiany warty, to darmowe atrakcje.

 


Plac Bohaterów i Pomnik Tysiąclecia


 
Kolejne charakterystyczne miejsce w Budapeszcie, które koniecznie trzeba zobaczyć to Plac Bohaterów wraz ze znajdującym się tu pomnikiem i kolumnadą. Stojący tu Pomnik Tysiąclecia zbudowano z okazji 1000-lecia państwa Węgierskiego. Na kolumnie znajduje się archanioł Gabriel, a obok przedstawiono najważniejszych Węgrów w tym św. Stefana czy Lajosa Kossutha.

 


Wyspa Małgorzaty


 
Na Dunaju w Budapeszcie znajduje się kolejne miejsce, które możemy sobie zobaczyć za darmo – Wyspa Małgorzaty. Zajmująca prawie 100 hektarów wyspa jest miejscem idealnym na spacer albo picie lokalnego wina węgierskiego, co z resztą często robią na niej lokalsi. Jest tu też wiele płatnych atrakcji ale to nie miejsce na ich zestawienie.

 


Deptak w ZOO na Wyspie Małgorzaty


 

Kolejną darmową atrakcją, która jest też atrakcją dla dzieci, jest darmowy spacer po dziedzińcu mini zoo na Wyspie Małgorzaty. Wybieg w parku pozwala na podziwianie zwierząt kopytnych, zajęcy, królików, a także ptaków. Na miejscu możliwość jazdy na kucyku, ale już dodatkowo płatna.

 


Muzyczna Fontanna


 

Wśród darmowych atrakcji na Wyspie Małgorzaty jest jeszcze jedna, która wymaga osobnego wspomnienia. To muzyczna fontanna. Przez cały dzień odbywają się tu pokazy dźwiękowo-świetlne do najróżniejszych popularnych utworów!

 


Spacer Mostem Łańcuchowym


 
Wśród najbardziej charakterystycznych miejsc w Budapeszcie wymienić można też Most Łańcuchowy znany jako Most Szechenyiego. Jedna z najładniejszych konstrukcji obsługuje ruch pieszy i samochodowy więc nic nie stoi na przeszkodzie by po prostu tędy pospacerować. Chyba że akurat jest zamknięty, a w 2022 roku jest zamknięty z powodu remontu.

 


Wzgórza Buda (Budai-hegység)


 
Dla osób, które mają zamiar spędzić w Budapeszcie nieco więcej czasu idealną atrakcją, którą warto zobaczyć są Wzgórza Buda. To niewielkie pasmo górskie obejmujące m.in. Górę Gellerta i Wzgórze Zamkowe ale także kilka innych wzgórz położonych dalej od centrum. To idealne miejsce na spacer, trekking, piknik, a czasem nawet na jazdę na nartach.

 


Park Miejski Városliget


 
W pesztańskiej dzielnicy Zugló znajduje się przepiękny chociaż niezbyt duży park miejski. W parku znajdziemy m.in. słynne termy Szechyenyi, a także restaurację Gundel, zamek Vajdahunyad oraz kilka innych płatnych i bezpłatnych atrakcji. Naprawdę warto wybrać się tu na spacer.

 
Warto przeczytać również: