Islandia – pogoda. Czy jest ciepło? Kiedy najlepiej jechać?

Islandia od pewnego czasu staje się modnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób planujących wyjazd na Islandię zastanawia się jaka pogoda jest na Islandii. Czy na Islandii jest ciepło? Czy na Islandii jest zimno? Sprawdzamy jaka pogoda jest na Islandii i kiedy najlepiej jechać na Islandię.
 
Przyjrzyjmy się jaka jest pogoda w stolicy kraju na przestrzeni wszystkich miesięcy w roku. Warto pamiętać, że w różnych miejscach na wyspie średnia temperatura może się nieco różnić. W Akureyri jest średnio nieco cieplej.
 
W styczniu pogoda na Islandii nie rozpieszcza. Średnia temperatura w Rejkiawiku w styczniu to 0,7 stopnia Celsjusza. Rekordowo niską temperaturą zanotowaną na Islandii w styczniu było -19,7 stopnia Celsjusza, a najwyższą 11,6 stopnia na plusie.
 
Jak wygląda pogoda w lutym? Średnia temperatura to 0,6 stopnia na plusie. Najwyższa zanotowana temperatura na minusie w lutym to -17,6 stopnia, a najwyższa to 10,2 stopnia na plusie.
 
W marcu średnia dzienna nieco wzrasta i wynosi 1,2 stopnia. Maksymalna temperatura zanotowana na Islandii w marcu to 14,2 stopnia na plusie, a rekord na minusie wyniósł -16,4 stopnia.
 
W kwietniu średnia temperatura dobowa to 3,7 stopnia, najwyższa zanotowana to 17,1 stopnia na plusie, a najniższa -16,4 stopnia.
 
Wraz z nadejściem późniejszej wiosny pogoda na Islandii nieco się poprawia i staje się cieplejsza. W maju średnia dobowa to 6,7 stopnia. Najwyższa zanotowana temperatura w Rejkiawiku wyniosła 20,6 stopnia, a rekordowo najniższa -7,7 stopnia.
 
W czerwcu średnia dobowa to 9,8 stopnia, rekordowa temperatura na plusie to 22,4 stopnia, a najniższa zanotowana to -0,7 stopnia.
 
W lipcu pogoda się nieco polepsza. Średnia dobowa temperatura to 11,6 stopnia, najwyższa temperatura zanotowana to 25,7 stopnia, a rekord chłodu wyniósł 1,4 stopnia na plusie.
 
W sierpniu pogoda zaczyna się pogarszać. Średnia dobowa to 11 stopni, najwyższa temperatura zanotowana to 24,8 stopnia, a najniższa temperatura zanotowana w historii to -0,4 stopnia!
 
We wrześniu pogoda nie jest tragiczna ale nie jest też bardzo ciepło. Średnia dobowa to 8,2 stopnia, rekord na plusie 20,1 stopnia, a rekord chłodu to aż -4,4 stopnia.
 
W październiku średnia dobowa to 4,9 stopnia, rekord na plusie to 15,7 stopnia, a rekord na minusie to -10,6 stopnia.
 
W listopadzie średnia dobowa temperatura w stolicy Islandii to 2,2 stopnia, rekord na plusie to 12,6 stopnia, a rekord na minusie to aż -15,1 stopnia.
 
W grudniu pogoda pogarsza się nieco. Średnia dobowa to 0,8 stopnia, rekord na plusie to 12 stopnie, a rekord na minusie to -16,8 stopni.

 


Kiedy najlepiej jechać na Islandię?

Islandia latem jest zdecydowanie chłodniejsza od Polski czy innych krajów na kontynencie europejskim. Zima jest za to generalnie lżejsza jeśli bierzemy pod uwagę średnią dobową czy też rekordowe temperatury zanotowane na minusie.
 
Jeśli więc chcemy uciec od letnich upałów to Islandia jest dobrym pomysłem na wyjazd w okresie letnim, a jeśli szukamy lżejszej zimy to można wybrać się tu nawet w grudniu. Jeśli chcecie zobaczyć zorzę polarną na Islandii to warto zaplanować wyjazd w okresie od kwietnia do września.

 
Polecamy również: