Podziemia Rynku w Krakowie – ceny biletów, godziny i opinia

Podziemia Rynku w Krakowie – ceny biletów, godziny i opinia

W Krakowie pełno jest najróżniejszych muzeów czy galerii. Tego typu atrakcje spotkać można w wielu miastach, nie tylko w Krakowie. Jest jednak w Krakowie jedno muzeum nieco bardziej unikatowe – Podziemia Rynku. Jakie ciekawostki kryje zwiedzanie Podziemi Rynku w Krakowie? Jakie są ceny biletów i godziny otwarcia? Czy warto zwiedzić Podziemia Rynku w Krakowie?

 

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem to, że przez wieki poziom płyty Rynku Głównego w Krakowie podnosił się. Widać to na przykład przyglądając się kościołowi św. Wojciecha na Rynku w Krakowie. Widać to też pod ziemią.
 
W 2010 roku w Krakowie uruchomiono muzeum znajdujące się pod płytą Rynku Głównego. Praca nad otwarciem muzeum trwała kilka lat i pochłonęła blisko 40 milionów ówczesnych złotych, ówczesnych czyli tych których nie zjadła galopująca obecnie inflacja.

 

 

Do podziemi Rynku w Krakowie schodzi się przed budynek Sukiennic.
 
Podziemna trasa zwiedzania pozwala zwiedzić wyeksponowane średniowieczne trakty, cmentarzysko, relikty Kramów Bogatych i Kramów Bolesławowych. W zbiorach przedmioty codziennego użytku i rękodzieło.

 

Na trasie zwiedzania ustawiono też hologramy pokazujące wygląd budynków stojących wcześniej na Rynku w Krakowie, z monitorów urządzane są projekcje zapętlonych filmików opowiadających historię poszczególnych zabytków, a na ekranach zobaczyć można na przykład stare dokumenty w cyfrowej formie.

 


Podziemia Rynku – bilety i cena


 
Zwiedzanie Podziemi Rynku pod Sukiennicami w Krakowie nie należy do najtańszych ale nie jest też najdroższe. Cennik biletów wygląda następująco: bilet normalny kosztuje 28 zł, ulgowy 24 zł, rodzinny 56 zł, grupowy 24 zł, ulgowy grupowy 22, koszt przewodnika to 130 zł.

 

Kiedy darmowe zwiedzanie wystawy Rynek Podziemi? Większość muzeów w Polsce dysponuje darmowymi dniami i podziemia Rynku w Krakowie będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa nie są tutaj wyjątkiem.

 


Podziemia Rynku – godziny otwarcia

Wystawę Rynek Podziemny można zwiedzać za darmo we wtorki, tak samo jak na przykład galerię obrazów w Sukiennicach na piętrze. Uwaga: wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc przez internet. We wtorki też wystawa jest czynna krócej niż w pozostałe dni. We wtorek godziny otwarcia to od 10 do 14:00.
 
Jakie są godziny otwarcia Podziemi Rynku w Krakowie w pozostałe dni? Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku. W poniedziałki, środy i czwartki czynne od 10 do 19:00, a w dniach od piątku do niedzieli od 10 do 20:00. Jeśli od czasu publikacji tego tekstu minęło sporo czasu to w pełni aktualnych godzin otwarcia warto poszukać na oficjalnej stronie muzeum.
 

 
Na wielu blogach podróżniczych przeczytacie, że zwiedzanie podziemi Rynku w Krakowie to najwspanialsze muzeum w mieście i obowiązkowa pozycja. Z tą opinią nie jest nam po drodze i nie sądzimy, że jest to najciekawsze muzeum w Krakowie i raczej już do niego nie wrócimy.
 
Jest być może jednym z najnowocześniejszych i ciekawie zaaranżowanych – łączy w sobie pokazy multimedialne, dźwiękowe, filmiki i konwencjonalne wystawy. Wnikliwe zwiedzanie podziemi i obejrzenie wszystkich filmików na telewizorach zajmie sporo czasu więc nie jest to dobra okazja na to żeby zająć czymś dzieci. Na koniec informacja jak wejść: wejście znajduje się w budynku Sukiennic od strony Adama Mickiewicza.

 
Warto przeczytać również: