Zakaz palenia papierosów na balkonie? Tak jest na Litwie

Litwa słynie z chorych przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu ale to nie jedyne dziwne przepisy. Kolejnym jest wprowadzony od 1 stycznia 2021 roku zakaz palenia nawet na własnym balkonie. Gdzie obowiązuje zakaz palenia na Litwie? Gdzie można, a gdzie nie można palić jadąc na Litwę? Ile wynosi mandat za palenie papierosów na Litwie? Sprawdźmy to.

 

Litewskie władze od 1 stycznia 2021 roku wprowadziły daleko idące zakazy palenia papierosów. Nowy zakaz palenia dotyczy palenia na prywatnych balkonach, tarasach i loggiach jeśli zgody na palenie tytoniu nie wyraził nawet jeden z sąsiednich mieszkańców.
 
Litewskie władze zakazały palenia nawet na własnym balkonie i od początku 2021 roku na osoby palące, które zostaną zgłoszone przez życzliwych sąsiadów czekają mandaty w wysokości od 30 do 60 EUR co w przeliczeniu równa się kwocie w granicach od 135-270 zł. Oczywiście w praktyce zakaz palenia na balkonach jest niezwykle trudny do zweryfikowania i prawdopodobnie będzie to kolejne prawo wprowadzone w życie tylko po to by zadowolić grupy antynikotynowego nacisku.
 
Gdzie obowiązuje zakaz palenia na Litwie? Prywatne balkony nie są jedynym miejscem gdzie nie można palić na Litwie. Zakaz obowiązuje też na przystankach komunikacji miejskiej oraz przed lokalami gastronomicznymi, a także na placach zabaw, zawodach sportowych i w czasie imprez plenerowych. Nie wolno palić też w lokalach gastronomicznych i usługowych.

 
Polecamy również: