Kiedy jeździmy za darmo komunikacją miejską? Kto za darmo? Ulgi

Komunikacja miejska w Polsce bywa zła, opóźniona i śmierdząca ale za darmo? To uczciwa cena. Kto może jeździć komunikacją publiczną za darmo? Kiedy są darmowe przejazdy w komunikacji miejskiej? Od jakiego wieku są darmowe przejazdy komunikacją? Jakie są ulgi dla dzieci i seniorów? W jakie dni komunikacja jest bezpłatna?

 
Darmowe przejazdy komunikacją publiczną w Polsce przysługują całkiem sporej liczbie osób. Kto może jeździć komunikacją za darmo? Od jakiego wieku i do jakiego wieku są darmowe przejazdy?

 


Kto jeździ komunikacją miejską za darmo?

Istnieją najróżniejsze grupy uprzywilejowane w komunikacji miejskiej. Generalnie są to zwykle dzieci do 7. roku życia, dzieci z rodzin wielodzietnych, uczniowie, wychowankowie domów dziecka, niepełnosprawne dzieci i uczniowie szkół specjalnych, niepełnosprawni, a także Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi. W wielu miejscach za darmo mogą jeździć też uczniowie.

 
Czy seniorzy i emeryci mogą jeździć komunikacją za darmo? Od jakiego wieku komunikacja miejska jest za darmo? Komunikacja miejska jest darmowa dla osób, które ukończyły 70 rok życia.

 
Za darmo w komunikacji publicznej mogą zwykle poruszać się też osoby represjonowane, działacze opozycji antykomunistycznej i poszkodowani przez III Rzeszę. Są też specjalne dni w których można jeździć za darmo.

 
Jakie są darmowe dni w komunikacji publicznej? Darmowy dzień w transporcie publicznym to 22 września czyli Europejski Dzień bez Samochodu, tu bywają różne przepisy na przykład komunikacja darmowa całkowicie lub darmowa dla osób mających przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Wiele samorządów doraźnie ogłasza też darmowe dni w komunikacji gdy w miastach wielokrotnie przekroczone są normy smogu.

 
To kto może jeździć za darmo w komunikacji miejskiej regulują przepisy w poszczególnych miastach i w poszczególnych systemach komunikacji, które mogą się nieco różnić. Każde miasto może stosować nieco inne regulacje więc mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi czy Poznania powinni sprawdzić dokładnie regulaminy w swoich miastach.

 
Kto może jeździć za darmo w Krakowie zobaczycie na http://krakow.pl/bezbarier/ulgi_i_uprawnienia/2505,artykul,komunikacja_miejska.html
 
Kto może jeździć za darmo w Warszawie w MZK dowiecie się na stronie https://www.wtp.waw.pl/ulgi-znizki/
 
A na stronie http://www.migawka.lodz.pl/article/uprawnienia-do-ulg-lodz zobaczycie kto może jeździć za darmo komunikacją miejską w Łodzi.

 
Polecamy również: