Ile wcześniej trzeba być na lotnisku? Ile czasu wcześniej?

Wiele osób niedoświadczonych w lataniu zastanawia się jak wcześnie trzeba być na lotnisku przed odlotem. Jeśli latacie rzadko lub lecicie pierwszy raz w życiu to sprawdzimy dla Was ile wcześniej trzeba być na lotnisku w 2021 czy 2022 roku. Ile czasu wcześniej warto być na lotnisku przed startem samolotu?

 

Na początek warto zaznaczyć, że każdy indywidualnie może podchodzić do tego ile czasu przed odlotem trzeba być na lotnisku. Jeśli mieszkacie w mieście, które się korkuje lub macie daleko na lotnisko to warto wyjechać zdecydowanie wcześniej by nie gonić i nie bać się, że samolot wystartuje bez nas.

To ile czasu przed odlotem trzeba być na lotnisku zależy też od tego dokąd lecimy i od tego czy bierzemy ze sobą bagaż rejestrowany czy nie.

Ile czasu wcześniej trzeba być na lotnisku z bagażem lecąc na wakacje w sezonie? Niektóre lotniska zalecają przybycie nawet na 3 godziny przed odlotem ale standardem są 2 godziny przed odlotem zwłaszcza jeśli bierzemy ze sobą bagaż i musimy przejść przez procedurę nadania bagażu.

 
Osoby lecące w naprawdę dalekie podnóże takie jak bezpośrednie loty do USA czy Japonii lub innych krajów w Azji nie powinny ryzykować. W takim wypadku lepiej stawić się na lotnisku wcześniej, niż stracić lot. Podobnie jest w przypadku dużych lotnisk w Europie, Azji czy Stanach Zjednoczonych na których możecie się po prostu zgubić.

 
Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku krótkich lotów zwłaszcza wewnątrz Strefy Schengen na tak zwany city break chociażby w Unii Europejskiej albo wewnątrz Polski. Jeśli nie musimy nadawać bagażu rejestrowanego i lecimy tylko z podręcznym sytuacja jest nieco lepsza. Ryzykanci docierają na lotnisko na godzinę przed odlotem ale to już ryzyko. Półtorej godziny to rozsądne rozwiązanie.

 
W każdym przypadku to kiedy trzeba być na lotnisku pojawia się w aplikacji mobilnej, w mailu od przewoźnika lub na drukowanej wcześniej karcie pokładowej. Jeśli lot to wasz “być albo nie być” to lepiej być wcześniej, niż po zamknięciu bramek do odpraw.

 
Polecamy również: