Co zobaczyć w Belgii? TOP 21 ciekawe miejsca warte zobaczenia

Belgia nie kojarzy się z miejscem do którego wielu Polaków wyjeżdża na wakacje dlatego też nie każdy wie jakie są atrakcje turystyczne w Belgii. Jakie miasta i miejscowości warto zobaczyć w Belgii? Gdzie pojechać na jednodniową wycieczkę w Belgii? Które miasta zwiedzić i warto zobaczyć w Belgii? Sprawdźmy to!

 


Bruksela


 
Wśród największych atrakcji w Brukseli wymienić można oczywiście słynny Rynek (Frote Markt lub Grand Place), a także słynną sikającą fontannę Manneken pis, charakterystyczną katedrę św. Michała i św. Guduli, centrum handowe Galeries Royales Saint Hubert, gigantyczny park Cinquantenaire albo słynny model kryształu żelaza Atomium. W Brukseli z powodzeniem można wybrać się do jednego ze słynnych muzeów czy po prostu przejść się po mieście i zrobić zakupy.

 


Antwerpia


 
Antwerpia jest drugim najbardziej znanym miastem w Belgii i największym jeśli chodzi o liczbę ludności, więc ciężko by nie znalazła się na liście miejsc, które warto zobaczyć w Belgii. Wśród największych atrakcji w Antwerpii można wymienić charakterystyczną gotycką katedrę i słynny ratusz, zamek Het Steen, dom Rubensa, słynne zoo, bardzo znany budynek dworca Antwerpia Centralna, a także muzeum aan de Stroom. Antwerpia jest miastem idealnym dla osób lubiących wyjechać na city-break, kosztować lokalnej kuchni w dobrych restauracjach czy zwiedzać muzea, który jest tu naprawdę sporo.

 


Brugia


 
Kolejne popularna miasto, które warto zobaczyć w Belgii to Brugia. Wśród zabytków i atrakcji można wymienić tutaj zabytkową średniowieczną dzwonnicę na rynku, charakterystyczne budynki sakralne takie jak kościół Najświętszej Marii Panny z dziełem Michała Anioła Madonna z Brugii, Bazylika Świętej Krwi czy liczne muzea. Atrakcją w Brugii jest również rejs po kanałach.

 


Waterloo


 
Waterloo to nie tylko utwór słynnego zespołu Abba, ale przede wszystkim miejsce historycznej bitwy z 18 czerwca 1815 roku. Jeśli zwiedziliśmy już Brukselę to atrakcją, którą warto zobaczyć w okolicy jest miejsce słynnej potyczki Napoleona Bonaparte. Na miejscu bitwy zbudowano muzeum, organizowane są tu również pokazy odtwórstwa historycznego. Obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika europejskiej historii.

 


Leuven


 
Kolejnym ciekawym miejsce, które warto zobaczyć w Belgii jest niewielkie miasteczko Leuven znajdujące się w prowincji Brabancja Flamandzka. Wśród największych atrakcji można wymienić charakterystyczny kościół św. Piotra z XV wieku, prześlicznie zdobiony ratusz, słynny ogród botaniczny, a także muzea takie jak Groot Begijnhof czy M Leuven. Atrakcjami w Leven są też ładnie utrzymane parki. Atrakcją dla fanów piwa jest również browar Stella Artois.

 


Gandawa


 
Położona w północno-zachodniej części kraju miejscowość Gandawa to również miejsce, które warto odwiedzić zwiedzając Belgię. Wśród ciekawych atrakcji i zabytków, które można tu zobaczyć wymienić można zabytkowe budynki takie jak Katedra Świętego Bawona, średniowieczny zamek Gravensteen, kościół św. Mikołaja będący jednym z najstarszych budynków w mieście. Atrakcjami są też liczne lokalne muzea, a wśród darmowych atrakcji można wymienić na przykład ulicę pełną kolorowych grafiti.

 


Ieper


 
Kolejnym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić w Belgii jest Ieper w Zachodniej Flandrii. Wśród zabytków i atrakcji wymienić można tu malowniczy rynek z ratuszem, a także słynne gotyckie sukiennice Lakenhal będące największą świecką budowlą epoki gotyku w Europie. Dodatkowo znajduje się tu katedra św. Marcina, a dla fanów potyczek na frotnach I wojny światowej atrakcją może być w Menenpoort będący memoriałem I wojny światowej. W okolicy zwiedzić można też cmentarz Tyne Cot oraz muzeum Passchendaele 1917.

 


Spa


 
Nie ma chyba osoby, która kiedyś nie była w spa… ale w prawdziwym Spa było zdecydowanie mniej osób. To właśnie od nazwy tego niewielkiego miasteczka w prowincji Liege położonego w odległości około 35 kilometrów od miasta o tej samej nazwie w Belgii, pochodzi określenie SPA. Miejscowość znana jest ze swoich wód oraz produkcji wody mineralnej. Okolica spodoba się tym, którzy lubią lecznicze kąpiele oraz chcą zwiedzać przyrodę. Jest tu wiele jezior i lasów. Do zobaczenia również charakterystyczny budynek kasyna i uzdrowiskowe muzeum.

 


Circuit de Spa-Francorchamps


 
W belgijskiej miejscowości Stavelot niedaleko wspomnianego powyżej SPA znajduje się jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc idealnie nadające się jako miejsce na wycieczkę dla fanów motoryzacji. Mowa oczywiście o legendarnym torze Spa-Francorchamps. Na miejscu, jeśli nie rozgrywane są zawody, można zwiedzać sam tor oraz jego muzeum, a także skorzystać z takich atrakcji jak loty helikopterem czy skoki spadochronowe.

 


Mechelen


 
Niedaleko od Antwerpii znajduje się niewielkie miasto Mechelen (Malines). Co warto w nim zobaczyć? Wśród najbardziej charakterystycznych miejsc do zwiedzania wymienić można katedrę św. Rumolda (można zwiedzać również wieżę), a także oczywiście samo centrum miasta i urokliwy rynek. W okolicy warto zobaczyć muzeum i miejsce pamięci z II Wojny światowej Kazerne Dossin oraz Fort Breendonk, a także zoo z dzikimi zwierzętami Planckendael. Do atrakcji można zaliczyć również muzeum sztuki w Palacio van Busleyden.

 


La Roche-en-Ardenne


 
Dla osób wolących wypoczynek w miłych okolicznościach przyrody ciekawym rozwiązaniem jest wyjazd do malowniczo położonej miejscowości La Roche-en-Ardenne w walońskiej prowincji Luksemburg. Cała okolica to jedna z najpopularniejszych turystycznych destynacji w Ardenach. Do atrakcji wymienić możemy stary zamek, znajdujące się w okolicy jeziora, malownicze koryto rzeki Ourthe, a w zimie da się tu również bez problemu znaleźć niewielkie ośrodki narciarskie.

 


Durbuy


 
Walońskie miasteczko Durbuy to kolejne ciekawe miejsce, które warto zobaczyć w Belgii. Niewielka miejscowość charakteryzuje się prześliczną architekturą, znajduje się tu też ładny zameczek i park miejski Topiary, a w okolicy zobaczyć można również atrakcje dla osób lubiących przyrodę takie jak Rocher de la Falize, formacje skalne w Wéris. W okresie letnim atrakcją w okolicy jest sezonowy labirynt Le Labyrinthe czyli aż 11 hektarów labiryntu z 10 kilometrami ścieżek.

 


Mons


 
Na granicy Belgii z Francją położone jest miasto Mons. Poza atrakcyjnym centrum miasta z prześlicznym ratuszem można tu zobaczyć dzwonnicę Beffroi de Mons, kościół Saint Waltrude Collegiate. Dla fanów muzeów również przygotowano ciekawą ofertę rozpoczynając na przykład od niewielkiego domu Van Gogha w wiosce Cuesmes pod miastem. W najbliższej okolicy znajduje się też cmentarz ofiar I wojny Saint-Symphorien oraz zamek Château de Beloeil. Niektórzy turyści przyjeżdżają też by zobaczyć winę dla łodzi w Strépy-Thieu i niewielką miejscowość Binche.

 


Tournai


 
W prowincji Hainaut znajduje się średniej wielkości miasto Tournai słynące z charakterystycznej i słynnej katedry Notre-Dame. Sakralna budowla nie jest jednak jedyną atrakcją miasta. Do zobaczenia, jak to zwykle bywa w miastach w Belgii, prześliczny Rynek, dzwonnica wpisana na listę UNESCO, a także wiele ciekawych muzeów takich jak muzeum historii naturalnej i vivarium, muzeum de la Tapisserie de Tournai, Mahymobiles dla fanów motoryzacji kawałek od miasta, czy muzeum Tournaisienne. Warto też zwrócić uwagę na charakterystyczny most Pont des Trous z XIII wieku.

 


Dinant

 
Kolejne ciekawe miasto, które warto zobaczyć w Belgii i nadaje się n jednodniową wycieczkę to Dinant w południowej części kraju w prowincji Namur nad Mozą. Miasteczko kusi prześliczną zabudową i zabytkami takimi jak kościół Collégiale Notre-Dame de Dinant i zabytkową cytadelą. W miasteczku do zobaczenia formacja skalna Rocher Bayard, muzeum Maison Leffe, a dla fanów muzyki Maison Adolphe Sax. W okolicy również ciekawe miejsca takie jak jaskinia Grotte de Dinant La Merveilleuse i rezerwat Park Furfooz. W najbliższej okolicy do zobaczenia zamek Walzin, Veves oraz Chateau fort de Montaigle.

 


Kortrijk

 
Kortrijk we Flandrii Zachodniej to kolejne miejsce idealne na krótki wyad w Belgii. Co można tu zobaczyć? Jednymz najbardziej charakterystycznych symboli miasta jest most i wieże Broeltorens będące pamiątką pofortyfikacjach miejskich. Oczywiście warto odwiedzić też rynek, zwiedzić kościół Onze Lieve Vrouwekerk, kościół św. Marcina, zabudowania Begijnhof van Kortrijk, znajdziemy tu także kilka ciekawych muzeów. Atrakcją samą w sobie jest wyspa Buda Eiland w centrum miasta.

 


Genk


 
W prowincji Limburgia zaraz koło Hasselt odwiedzić można niewielkie przemysłowe miasteczko Genk. Co można tu zobaczyć? Atrakcją jest skansen Bokrijk, a także spacery po parku narodowym Hoge Kempen. Atrakcją dla rowerzystów jest jedna z najbardziej znanych tras rowerowych Bokrijk przebiegająca “po wodzie”. Poza tym zobaczyć można starą kopalnię i muzuem Emile Van Dorenmuseum. Atrakcją w okolicy jest zameczek Alden Biesen w Bilzen.

 


Namur


 
Na ujściu Sambry do Mozy w Walonii znajduje się Namur. Prześliczne miasteczko położone nad rzekami kusi turystów zabytkową cytadelą. Do zwiedzania także katedra Saint Aubain, kościół Notre Dame. Atrakcją w mieście są również rejsy po rzece, zabytkowy rynek i muzea sztuki w tym muzeum Felicien Rops. W okolicy warto pojechać do zabytkowych ogrodów Les Jardins d’Annevoie w Anhee.

 


Liege


 
Na wschodzie kraju nad rzeką Mozą niedaleko styku granic Belgii, Niemiec i Holandii znajduje się Liege. Co tu można zwiedzić i zobaczyć? Poza zabytkową zabudową centrum miasta atrakcje to charakterystyczne schody Montagne de Bueren (do pokonania aż 374 stopnie), a także muzeum i ogród La Boverie, muzeum archeologiczne Le Grand Curtius, muzeum etnograficzne Walloon Life, a także muzeum Aquarium Museum. Do zwiedzania też tunele starej kopalni Blegny oraz budynki sakralne w tym charakterystyczna katedra św Pawła. Jednym z częściej odwiedzanych miejsc jest śliczny park Boverie.

 


Ardeny


 
Jako osobne miejsce warte odwiedzanie wartym wspominania jest masyw wyżynno-górski czyli słynne Ardeny. Góry ciągną się również przez terytorium Francji i Luksemburga. Jeśli szukamy miejsca na wycieczkę w Belgii i lubimy przyrodę to koniecznie trzeba zobaczyć takie miejsca jak znane ze zdjęć Rochehaut albo po prostu przejść się po górach.

 


Plaże


 
Jeśli nie lubimy gór to warto też pamiętać, że Belgia ma dostęp do morza i można tu wyskoczyć na plaże. Oczywiście nie są to tak wspaniałe miejsca jak plaże we Włoszech czy na wyspach w Grecji ale osoby szukające jodu mogą wpaść na przykład do położonego na wybrzeżu miasteczka De Haan.

 
Warto przeczytać również: