10 największych krajów na świecie. Który kraj jest największy?

Zastanawialiście się które państwo świata jest największe? Dziś sprawdzimy jakie są największe kraje na świecie? Które państwo jest największe? Jakie są cztery największe kraje świata? Oto 10 największych państw świata jeśli weźmiemy pod uwagę powierzchnię, a nie ludność.

 


Algieria


 
Na 10. miejscu zestawienia największych państw świata znajduje się Algieria. Algierska Republika-Ludowo Demokratyczna położona jest w Afryce Północnej między Maroko, a Tunezją. Graniczy również z Libią. Powierzchnia Algierii to 2 381 741 kilometrów kwadratowych. Znaczną część kraju stanowią obszary Sahary. Obszary pustynne to około 90% powierzchni Algierii. Ciekawym faktem jest to, że z Algierii nie wolno wywozić pieniędzy o czym więcej przeczytacie w naszym artykule pieniądze w Algierii.

 


Kazachstan


 
Na 9. pozycji w zestawieniu plasuje się Kazachstan. Kazachstan to zamieszkałe przez zaledwie 18,28 miliona ludzi państwo w której dominującą religią jest islam. Mimo niewielkiej liczby ludności kraj może pochwalić się naprawdę oszałamiającą powierzchnią wynoszącą aż 2 725 000 kilometrów kwadratowych. Kraj graniczy m.in. z również wielkim krajem jakim są Chiny, a także z Rosją czy Mongolią. Jest to jedyne na tej liście państwo, które nie ma linii brzegowej!

 


Argentyna


 
Na kolejnej pozycji kraj położony od nas daleko za wielką wodą. Argentyna w Ameryce Południowej. To kraj graniczący m.in. z Chile, Brazylią i Paragwajem. Zamieszkuje go w granicach 44,5 mln osób ale to nie ludność tym razem nas interesuje. Argentyna może pochwalić się powierzchnią wynoszącą aż 2 780 000 kilometrów kwadratowych. Oznacza to, że kraj ten jest blisko 9 krotnie większy od Polski, która ma zaledwie 312 679 kilometrów kwadratowych terytorium.

 


Indie


 
Na siódmym miejscu zestawienia kraj przepiękny, czysty, pachnący i wspaniały – wielkie Indie! To zarówno jeden z największych i jeden z najbardziej zaludnionych krajów świata. W Indiach mieszka 1,353 miliarda osób, a ich powierzchnia to 3 287 000 kilometrów kwadratowych. Znaczna część kraju leży na tak zwanym subkontynencie indyjskim znajdującym się na Półwyspie Indyjskim.

 


 


Australia


 

Docieramy prawie do połowy rankingu największych państw świata gdzie czeka na nas nie tylko państwo ale i kontynent w jednym. Na szóstej pozycji Australia mogąca pochwalić się powierzchnią 7 692 000 kilometrów kwadratowych. Kraj zamieszkiwany jest przez niespełna 25 milionów ludzi. Łatwo więc domyślić się, że tak niewielka liczba mieszkańców na tak gigantyczne powierzchni oznacza, że znaczną część kraju zajmują pustkowia. Większość mieszkańców Australii mieszka w miastach położonych na wybrzeżach. W środku kontynentu czasem przez setki kilometrów nie spotkamy prawie nikogo.

 


Brazylia


 

W środku naszego zestawienia największych państw świata znajduje się Brazylia. Jest to największe państwo z tych położnych w Ameryce Południowej. Powierzchnia Brazylii to 8 516 000 kilometrów kwadratowych. Znaczną część powierzchni kraju zajmują lasy. W Brazylii płynie też słynna rzeka Amazonka. W kraju mieszka prawie 210 milionów ludzi.

 

 


Stany Zjednoczone Ameryki


 

Zaraz za podium w klasyfikacji największych krajów świata znajdują się Stany Zjednoczone Ameryki szeroko znane jako USA. Kraj składający się w sumie z 50 stanów zajmuje 9 834 000 kilometrów kwadratowych powierzchni czyli ponad 31 razy więcej, niż Polska. Sam Teksas będący jednym z południowych stanów USA jest ponad 2,2 raza większy od Polski.
 
Patrząc na wielkość Stanów Zjednoczonych warto zastanowić się czy znacie wszystkie stany i ich stolice. Nie? To nie śmiejcie się z Amerykanów, którzy nie znają stolicy malutkich Czech czy mało znaczącej Polski.

 


Chiny


 
Na trzecim miejscu w zestawieniu Chiny. Komunistyczny zamordystyczny kraj zajmuje aż 9 597 000 milionów kilometrów kwadratowych. Mieszka tu około 20% światowej populacji czyli aż 1,393 miliarda osób. Chiny graniczą z 14 różnymi krajami w tym nawet z Rosją. To największe państwo na całym gigantycznym kontynencie zwanym Azją.

 


 


Kanada


 
Od Chin i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej większa jest Kanada chociaż obszar kraju w dużej mierze porośnięty jest wielkimi lasami. Kraj może pochwalić się powierzchnią wynoszącą 9 985 000 kilometrów kwadratowych z czego powierzchnia lasów stanowi w granicach 4 489 263 kilometrów kwadratowych. Lasami Kanady można obsadzić obszar kilkanaście razy większy od obszaru Polski. Kanada zamieszkała jest przez 37,59 mln ludzi czyli mniej więcej tyle co nasz kraj.

 


Rosja


 
Bezapelacyjnie największym krajem na świecie jest Rosja. Powierzchnia Rosji w kilometrach kwadratowych to aż 17 100 000 kilometrów kwadratowych. To blisko 2x więcej od kraju drugiego na naszej liście. Powierzchnia Rosji jest naprawdę zróżnicowana od słynnej Syberii przez chociażby tajgę. W Rosji mieszka około 144,5 miliona ludzi.

 

Polecamy również: