Czy na Węgrzech aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja na Węgrzech?

Od czasu nowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wiele osób zastanawia się jak wygląda sprawa aborcji w innych krajach Europy. Dziś sprawdzimy czy na Węgrzech aborcja jest legalna. Czy na Węgrzech można usuwać dzieci? Do kiedy jest legalna aborcja na Węgrzech?

 

Klimat polityczny na Węgrzech od pewnego czasu przypomina w znacznym stopniu sytuację w Polsce ale jeśli chodzi o przepisy, zarówno te dotyczące zakazu handlu w niedziele, jak i w sprawie aborcji węgierskie przepisy zdecydowanie nie przypominają tych w Polsce.
 
Czy na Węgrzech aborcja jest legalna? Tak. Na Węgrzech aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży ale okres na usuwanie dzieci przedłużony jest w wyjątkowych sytuacjach do 18. tygodnia lub nawet do 24. tygodnia ciąży. Co to za sytuacje? Termin na aborcję w 18. tygodniu dopuszczony jest jeśli ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia kobiety lub jest wynikiem gwałtu oraz jeśli kobieta nie była wcześniej świadoma o zajściu w ciąże ze względu na błąd lekarzy lub stan zdrowia.
 
W wyjątkowych w których występuje przynajmniej 50% ryzyko wystąpienia wad genetycznych aborcja możliwa jest do 24. tygodnia ciąży. Ciążę można usunąć w dowolnym momencie jeśli wystąpi śmiertelna choroba u płodu taka jak bezmózgowie.
 

 
Oczywiście lekarze w szpitalu mają możliwość odmówienia przeprowadzania aborcji. Węgierskie władze prowadzą też liczne działania antyaborcyjne takie jak kampanie informacyjne czy wprowadzanie ulg podatkowych dla rodzin. Aborcji na Węgrzech nie można dokonać od tak. Wymagany jest przynajmniej 3 dniowy okres do namysłu dla ciężarnej, a także potwierdzenie ciąży u ginekologa oraz odbycie dwukrotnej konsultacji z położną.
 
Przed wykonaniem usunięcia ciąży zainteresowanej przedstawiane są informacje na temat procedury. Liczba aborcji na Węgrzech systematycznie spada. W 2010 roku przeprowadzono 40 449 aborcji, w 2015 roku było to 31 176 aborcji, a w 2019 roku 25 783 aborcje.
 
Ile kosztuje aborcja na Węgrzech? Jeśli chodzi o aborcję przeprowadzaną z powodów zdrowotnych związanych z zagrożeniem zdrowia i życia matki lub płodu przeprowadzana jest za darmo u osób ubezpieczonych. Aborcja nie kosztuje nic też jeśli ciąża jest wynikiem przestępstwa. Jeśli chodzi o aborcje na życzenie to aborcja wraz ze wszystkimi koniecznymi badaniami kosztuje w granicach 160 000 – 200 000 HUF. Tu poczytacie co warto kupić na Węgrzech.

 
Polecamy również: