Czy Mikołajki są wolne od szkoły? Czy nakazane?

Z początkiem grudnia każdego roku w Polsce mamy do czynienia z wyjątkowym dniem jakim są mikołajki 6 grudnia. Dzień poświęcony pamięci biskupa Mirry to w katolicyzmie dzień w którym wręcza się drobne upominki. Wiele osób zastanawia się czy Mikołajki są wolne od uczelni. Czy jest wolne w Mikołajki? Czy jest wolne od szkoły? Czy 6 grudnia jest wolne?

 
Czy z okazji Dnia Świętego Mikołaja jest jakieś święto, które jest dniem wolnym od szkoły i nauki? Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Mikołajki nie są nie ustawowo wolny od pracy, a więc sklepy są otwarte, urzędy pracują, szkoły i uczelnie również.
 
Oczywiście może się okazać, że będzie wolne w Mikołajki ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli Mikołajki wypadają w weekend – w sobotę albo w niedzielę – to wtedy będzie wolne od szkoły albo i od pracy.
 
W takim wypadku również Mikołajki będą świętem nakazanym dla członków religii rzymskokatolickiej, którzy będą tego dnia musieli iść na mszę do kościoła.
 
Podsumowanie: czy w Mikołajki jest wolne? Nie, Mikołajki nie są dniem ustawowo wolnym od pracy. Są wolne jedynie jeśli wypadają w weekend.

Polecamy również: