Czy w Wielki Piątek można sprzątać? Czy można robić w polu?

Wielki Piątek przed Wielkanocą to ważny dzień dla wielu wierzących. Wiele osób przygotowujących się do Wielkanocy zastanawia się czy w Wielki Piątek można sprzątać. Czy wolno sprzątać w Wielki Piątek? Czy porządki domowe w Wielki Piątek to grzech? Czy można robić w polu? Sprawdźmy to!

Wielki Piątek to ważny dzień pod względem religijnym. Warto jednak pamiętać, że Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Sklepy są otwarte, a do pracy trzeba iść. Czy można sprzątać w domu?

Nie istnieje żaden zakaz sprzątania w domu w Wielki Piątek. Sprzątanie w domu i przedświąteczne porządki w Wielki Piątek nie są grzechem. Warto jednak pamiętać, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Podsumowanie: czy można sprzątać w Wielki Piątek? Żadne przepisy nie zabraniają sprzątania w Wielki Piątek więc jeśli potrzebujemy zrobić coś przed świętami to możemy to zrobić również w piątek po pracy.

W niektórych kulturach istnieje przesąd mówiący o tym, że w Wielki Piątek nie można robić prania i wykonywać domowych porządków ale są to tylko przesądy.

Kolejny przesąd związany z Wielkim Piątkiem mówi o tym, że w tym dniu nie można wykonywać prac rolniczych ponieważ grozi to nieurodzajem i pomorem bydła. Są to jednak zabobony. Warto jednak pamiętać, że członkowie Kościoła katolickiego chcący żyć według przykazań kościelnych w wieku od 18. do 60. roku życia mają obowiązek zachowania ścisłego postu

 
Warto przeczytać również: