Czy w Holandii jest bezpiecznie? Holandia bezpieczeństwo

Wyjazd do Holandii nie jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym ale są Polacy, którzy wyjeżdżają na przykład by zobaczyć Amsterdam i inne ciekawe miejsca w Holandii. Jeśli zastanawiacie się czy w Holandii jest bezpiecznie przed wyjazdem na wakacje albo do pracy to dziś odpowiemy na to pytanie.

 


Holandia – zagrożenie terrorystyczne

Już na wstępie trzeba przyznać, Holandia jest dość bezpiecznym krajem mimo posiadania znacznej liczby imigrantów i mieszkańców pochodzenia nieholenderskiego. W rankingu Global Peace Index w 2019 roku Holandia zajęła 17 miejsce. Ministerstwa spraw zagranicznych najróżniejszych krajów wskazują jednak, że ryzyko zamachu terrorystycznego w Holandii jest realne. W 5 stopniowej skali w Holandii obowiązuje stopień czwarty, realna szansa ataku.
 
W związku z tym warto uważać w miejscach publicznych, dużych skupiskach ludzi, na dworcach i lotniskach, a każde nietypowe i budzące podejrzenia zachowanie zgłaszać odpowiednim służbom holenderskim. Uważamy też przy atrakcjach turystycznych, miejscach kultu religijnego oraz budynkach instytucji rządowych. Na wyspach Bonaire, Sint Eustatius i Saba zagrożenie terrorystyczne jest minimalne.
 
 


Na co uważać?


Na co jeszcze należy uważać w Holandii? Jadąc do dużych miast (patrz również bezpieczeństwo w Amsterdamie) należy bardzo uważać na kradzieże kieszonkowe i złodziejstwo. Kradzieże przytrafiają się w zatłoczonych miejscach, środkach transportu publicznego. W Holandii kradną rzeczy pozostawione w samochodach, rowery i przedmioty pozostawione na przykład w torebce położonej niedbale na krześle w restauracji.
 
Poza tym w Holandii jest bezpiecznie. Oczywiście nie znaczy to, że należy zapomnieć o jakichkolwiek środkach ostrożności. Najlepiej nie zapuszczać się w biedniejsze dzielnice holenderskich miast, zwłaszcza te zamieszkiwane przez przybyszów wzbogacających kulturę europejską. Najlepiej unikać też samotnych spacerów po zmroku.
 

 
W Holandii nie trzeba zbytnio przejmować się rzeczami takimi jak katastrofy naturalne, oszustwa czy napady. Tak jak już wspomnieliśmy – najczęstszymi przestępstwami, które mogą dotyczyć turystów przyjeżdżających do kraju są kradzieże kieszonkowe. Jeśli wybieracie się samochodem do Holandii warto zwracać uwagę jeszcze na jedno niebezpieczeństwo w Holandii – rowerzystów.
 
Rowerzyści traktowani są w Holandii jak święte krowy i nie zwracają uwagi ani na kierowców, ani na pieszych. Po licznych ścieżkach rowerowych często poruszają się też małe samochodziki i skutery rozwijające zawrotne prędkości. Taki rozpędzony pojazd bardzo trudno zauważyć. Jeśli jednak będziecie mieć pecha i coś się stanie to przypominamy – w Holandii numer alarmowy to 112.

 


 
Polecamy również: