Czy w Holandii obchodzą Wszystkich Świętych?

Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najważniejszych świąt dla Kościoła katolickiego w Polsce. Tradycyjnie Polacy odwiedzają groby zmarłych z rodziny i nie tylko. Czy wszędzie obchodzi się Wszystkich Świętych? Czy w Holandii obchodzą Wszystkich Świętych Sprawdźmy to!

 
Każdy kto widział kalendarz świąt i dni wolnych w Holandii 2020 zauważył pewnie, że 1 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w Holandii. W 2015 roku Holendrzy pytani o wyznawaną wiarę w większości (50,1%) odpowiedzieli że nie należą do żadnego kościoła i nie wyznają żadnej religii. Czy oznacza to, że w Holandii nie obchodzi się Wszystkich Świętych?
 
Tak, chociaż nie do końca. Większość Holendrów nie wybiera się na groby 1 listopada i nie obchodzi Zaduszków znanych katolikom jako Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych w dniu kolejnym. Dla niewielkiej grupy holenderskich katolików istnieje oczywiście obowiązkowe święto kościelne wyznaczone w 1967 roku na pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych. Tu sprawa ma się podobnie jak z handlem w niedziele w Holandii.
 
Kto chce to obchodzi święto (mniejszość), a kto nie chce ten nie obchodzi (większość). Jakoś tak się składa, że większość nie ma ochoty na coroczne pielgrzymki na cmentarze i festiwal pokazywania komu to bardziej zależy przez zakupywanie wystawnych zniczy.
 
W Holandii jednak nigdy nie obchodzono Wszystkich Świętych w tym samym dniu co w Polsce i innych krajach w których uznawane jest to święto, których z resztą jest na świecie bardzo mało.
 
Holendrzy z natury nie przywiązują tak wielkiej wagi do tego co było i wolą żyć własnym życiem niż rozpamiętywać rzeczy na które i tak nie ma się wpływu. Większość Holendrów to osoby niewierzące w rzymskokatolickie życie pośmiertne.

 

Polecamy również: