Czerwony Klasztor cennik na Słowacji. Ile kosztuje zwiedzanie?

Czerwony Klasztor to miejscowość położona na Słowacji po drugiej stronie Dunajca niż Sromowce Niżne. Polacy znają ją jako miejsce w którym znajduje się muzeum w dawnym klasztorze czyli… Czerwony Klasztor. Czy warto odwiedzić Czerwony Klasztor? Jaki jest cennik biletów w klasztorze? Jak tu dojechać? Oto historia, zwiedzanie i cennik Czerwonego Klasztoru, a także godziny otwarcia muzeum. Jaki jest Czerwony Klasztor cennik 2023?

 


Czerwony Klasztor – cena biletów na zwiedzanie

 
Zwiedzanie Czerwonego Klasztoru zdecydowanie nie należy do atrakcji, które koniecznie trzeba zaliczyć w życiu. Jeśli znudziły Wam się atrakcje w Szczawnicy i nie macie co ze sobą zrobić to można tu podjechać autem zaliczając zakupy na Słowacji albo przejść przez kładkę pieszą łączącą Czerwony Klasztor ze Sromowcami Niżnymi. Samo muzeum nie powala na kolana mnogością zbiorów. Do przeglądnięcia trochę eksponatów i wnętrza zabudowań, kościół, wystawa archeologiczna i dziedziniec z ładnym widokiem na Trzy Korony.

 
Ile kosztuje bilet do Czerwonego Klasztoru? Zwiedzanie to koszt 5 EUR za bilet normalny i 3 EUR za bilet emerycki. Wstęp wolny dzieci do lat 6, księża, członkowie zakonów, dziennikarze. Bilet ulgowy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji to cena wynosząca 2 EUR. Miłym akcentem dla zwiedzających z Polski, notabene stanowiących większość odwiedzających, jest drukowana książeczka w języku polskim opisująca zbiory muzeum i wskazująca kierunek zwiedzania.

 


Czerwony Klasztor – krótka historia i zwiedzanie


 
Czerwony Klasztor (węg. Vöröskolostor), znany też jako Klasztor Lechnicki, to klasztorny kompleks położony w znajdującej się obecnie na Słowacji miejscowości o tej samej nazwie. Kompleks klasztorny zbudowano z inicjatywy Węgra Kokosza Berzewiczego, który nad Dunajec ściągnął zakon kartuzów. Berzewiczy w ramach kary za morderstwo zbudować miał 6 klasztorów i zamówić w nich 4 tysiące mszy.

 
Do budowy klasztoru przystąpiono w 1330 roku. Początkowo zabudowania powstawały z drewna, później rozpoczęto budowę murowanych budynków. Zakon wspierany był przez Kazimierza Wielkiego, Ludwika Węgierskiego i jego córkę królową Polski Jadwigę.

 
czerwony klasztor cennik
 

Podobno to od czerwonej cegły wzięła się nazwa klasztoru. Od 1431 do 1433 roku klasztor okupowany był przez husytów. W 1506 roku wzniesiono tu murowany gotycki kościółek. W 1545 roku zakon zaatakowano z Zamku w Niedzicy, a bytujący tu zakonnicy zbiegli do Polski. W czasach reformacji w 1567 roku klasztor stracił swoje religijne znaczenie. Przez krótki czas w latach 1711-1782 wykorzystywany był jeszcze przez kamedułów.
 
W 1750 roku powstała tu pierwsza słowacko-języczna Biblia, a w 1763 roku słownik łacińsko-słowacki. Po kasacie zakonu przez władze austriackie został ofiarowany grecko-unickiemu biskupowi, a później przez pewien czas bywał prywatną rezydencją.

 

 

Jednym z najsłynniejszych mnichów z Czerwonego Klasztoru był pochodzący z Polkowic Brat Cyprian urodzony 28 lipca 1724 roku. Franz Ignatz Jasche był twórcą najstarszego zielnika z roślinami tatrzańskimi, a także aptekarzem i botanikiem. Według legendy przeleciał na własnoręcznie skonstruowanej lotni ze szczytu Trzech Koron na dziedziniec klasztoru, a według innej przeleciał nad Morskim Okiem i został zamieniony w skałę.

 


 
W 1907 roku spłonęły klasztorne zabudowania, a sama posiadłość przeszła w ręce węgierskiego ministerstwa rolnictwa. Po zmianie węgierskich granic klasztor znalazł się w Czechosłowacji, a następnie na Słowacji. Wszystkich bardziej zainteresowanych historią Czerwonego Klasztoru odsyłamy do książki Czerwony klasztor w Pieninach: szkic historyczny Stanisława Załęskiego z 1880 roku.

 


Muzeum Czerwony Klasztor


 
W latach powojennych od 1956 roku trwała intensywna restauracja klasztornych zabudowań ukończona latem 1966 roku. Od tego czasu działa tu niewielkie muzeum ze zbiorami etnograficznymi dotyczącymi Pienin i historii samego zakonu. W 2007 roku odremontowany został kościół św. Antoniego Pustelnika.

 
Zwiedzanie Muzeum Czerwonego Klasztoru możliwe jest przez cały rok od poniedziałku do niedzieli. Wystawy czynne są odpowiednio. W sezonie zimowym (listopad, grudzień, styczeń, luty) klasztor czynny jest od 9 do 16, a ostatnie wejście możliwe jest o 15:00.

 
czerwony klasztor atrakcje
 
W sezonie przejściowym (marzec i kwiecień oraz wrzesień i październik) godziny otwarcia klasztoru to od 9 do 17 z ostatnim wejściem o 16:00. W szczycie sezonu czyli w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu klasztor czynny jest od 8 do 19:00, a ostatnie wejście możliwe jest o 18:30.

 
Poza zwiedzaniem małego muzeum i klasztornych zabudowań dodatkową atrakcją jest możliwość noclegu w Czerwonym Klasztorze w całkowicie odrestaurowanej części budynku. Standard jednak nie jest zbyt oszałamiający. Koszt noclegu to 15 EUR za osobę, 28 EUR za 2 osoby. Możliwość dokupienia śniadań. W cenie parking i zwiedzanie muzeum. Na terenie kompleksu działa też kort tenisowy.

 


Czerwony Klasztor – parking i dojazd

czerwony klasztor parking
 
Jeśli wybieracie się do Czerwonego Klasztoru samochodem to macie dwie opcje. Pierwsza to przyjazd do Sromowców Niżnych. Tu co bardziej “przedsiębiorczy” wymyślili sposób na zarobek w postaci płatnych parkingów przygotowanych dla osób, które chcą wybrać się pieszo na Słowację ale jeśli macie trochę oleju w głowie to bez trudu domyślicie się gdzie w Sromowcach Niżnych koło Dunajca zaparkować za darmo. Da się, a miejsc jest sporo więc płacić nie trzeba.

 
Jeśli jedziecie autem na Słowację by zrobić zakupy Spiskiej Starej Wsi i przejechać by zwiedzić Czerwony Klasztor to darmowe parkowanie samochodem na polskich blachach będzie nieco utrudnione. Przed samym klasztorem jest zakaz wjazdu, parking jest kawałek za klasztorem i kosztuje 9 zł za godzinę lub 2 EUR. Sporo ale tyle wystarczy by zobaczyć klasztor. Do Czerwonego Klasztoru biegnie też trasa rowerowa.

 
Polecamy również: