Jaka rzeka płynie przez Szczawnicę? Rzeka w Szczawnicy

Szczawnica to malowniczo położony kurort od lat słynący z wód mineralnych. Miejscowość na granicy Beskidów i Pienin została założona przy dwóch rzekach. Jaka rzeka przepływa w Szczawnicy? Nad jaką rzeką jest Szczawnica i Krościenko? Czy jest tylko jedna? Sprawdźmy!

 


Rzeki w Szczawnicy

 
Na obszarze Szczawnicy znajduje się właściwie nie jedna, a kilka rzek. Najsłynniejszą rzeką w Szczawnicy, przepływającą również przez Krościenko nad Dunajcem jest… Dunajec. Dunajec formuje niewielkie zakole ze słynną skałą Kotuńka przy wjeździe do miejscowości.

 
Drugą popularną rzeką jest niewielki potok przepływający przez Szczawnicę – Grajcarek. Pierwotnie rzeczka nazywana była Ruską Wodą, ale w XIX wieku 15-kilometrowy potok przechrzczono na Grajcarek. Grajcarek w Szczawnicy płynie w większości uregulowanym korytem wzdłuż którego wytyczona jest spacerowa promenada. Amatorzy nieco dzikszej przyrody mogą wybrać się na spacer z centrum Szczawnicy na malowniczo położony Wodospad Zaskalnik na potoku Grajcarek. Potok stanowi granicę między Beskidem Sądeckim, a Pieninami.

 
Dunajec w Szczawnicy

 

Grajcarek w Szczawnicy niestety w wielu miejscach otoczony jest betonem, chociaż istnieje wiele miejsc w których na brzegu rzeczki rośnie trawa. Korzystają z nich ci wczasowicze, którzy chcą skorzystać z kąpieli słonecznych.

 
Ostatnią z rzek w Szczawnicy jest miniaturowy potok o długości 1,395 kilometra spływający z Palenicy. To Głęboki Potok o źródle przy stacji kolejki Palenica. Głęboki Potok podobnie jak Grajcarek jest dopływem Dunajca. Obydwie rzeczki wpadają do Dunajca w Szczawnicy.

 
Polecamy również: