Co robić w Pradze za darmo? 11 darmowych atrakcji

Nie każdego stać na dobre hotele i restauracje ale nie znaczy to, że nie mając pieniędzy nie da się podróżować. Da się. Jeśli jedziecie do Pragi i nie macie zbyt wiele pieniędzy na wycieczkę to pewnie szukacie darmowych atrakcji w mieście. Dziś sprawdzamy co można robić w Pradze za darmo. Wszystkie z tych atrakcji nie kosztują nic!

 


Zobaczyć procesję apostołów praskiego zegara astronomicznego


 
Praski zegar astronomiczny jest jedną z największych atrakcji w całej czeskiej stolicy. Co godzinę przed zegarem zbierają się tłumy turystów i mieszkańców by zobaczyć niesamowity pokaz trwający 27 sekund. Nad zegarem pojawia się procesja apostołów. Ruszają się też inne figury. Zobaczenie procesji to coś jak wysłuchanie hejnału z wieży Mariackiej w Krakowie – po prostu obowiązkowy punkt zwiedzania!

 


Wejść na wzgórze Petřín

 
Na prawym brzegu przepływającej przez Pragę Wełtawy znajduje się jedno z najsłynniejszych wzgórz w mieście. Wzgórze Petrin czyli po polsku Wzgórze Petrzyn to miejsce do którego warto udać się z powodu słynnego średniowiecznego Muru Głodowego, wspaniałych pomników czy wysokiej na 60 metrów wieży widokowej z której roztacza się malownicza panorama Pragi. Oprócz darmowych atrakcji jaką jest już samo wejście na szczyt działa tu też kolejka linowa. Bilety nie są za darmo ale nie zrujnują domowego budżetu.

 


Zrobić sobie zdjęcie pod ścianą Johna Lennona


 
Ściana Johna Lennona to kolejna ze słynnych atrakcji Pragi. W latach 80. ubiegłego stulecia na ścianie pojawiły się malunki inspirowane liderem grupy The Beatels. Za komuny ściana była znienawidzonym przez władzę symbolem buntu. Symbolem stał się portret lidera grupy umieszczony na ścianie odnowiony z końcem 2019 roku. Dziś co jakiś czas pojawiają się nowe napisy i malunki chociaż nie jest dozwolone używanie farb w sprayu. Ściana jest swoistą darmową galerią sztuki. Adres ściany to Velkopřevorské náměstí.
 


Pokarmić łabędzie nad Wełtawą


 
Przeglądając internet w poszukiwaniu zdjęć z Pragi często natrafić można na dość sztampowe ale bardzo ładne kadry Wełtawy na których pierwsze skrzypce grają łabędzie. Karmienie łabędzie nad Wełtawą w Pradze to bardzo popularna atrakcja wśród turystów. Przypominamy – łabędzie nie powinny jeść chleba. Jeśli chcecie zrobić coś pożytecznego to przynieście ptakom coś co powinny jeść. Prawidłowa dieta łabędzi niemych to pokarm roślinny, a zwłaszcza rośliny wodne, a także małże, ślimaki, larwy owadów. Karmienie ptaków chlebem powoduje ciężką i nieuleczalną chorobę anielskie skrzydło czyli deformację stawów w skrzydłach oraz choroby układu pokarmowego Przynieśmy im więc płatki zbożowe, zboże, krojone warzywa, otręby. Koniecznie bez jakiegokolwiek dodatku soli!

 


Zwiedzić Ogród Wallensteina


 

Ogrody Wallensteina w Pradze to jedna z naszych ulubionych darmowych atrakcji w mieście. Valdštejnská zahrada to prześliczne barokowe ogrody otaczające Pałac Wallensteina zbudowany w 1623-1630. Same ogrody są miejscem w którym podziwiać można sztuczną ścianę krasową, przepiękne okazy ptaków, kwiaty, sadzawkę z fontanną Herkulova fontana i kwiatami. Wieczorami organizowane są tu różne wydarzenia kulturalne. Co naprawdę unikatowe – mimo że ogrody utrzymane są w perfekcyjnej kondycji – za wstęp nie trzeba płacić. Ogród znajduje się poniżej Zamku na Hradczanach nieopodal stacji metra Malostranská.

 


Przejść się Mostem Karola


 
Łukowy Most Karola na Wełtawie w Pradze to jeden z najsłynniejszych mostów Europy i świata i jedna z największych atrakcji turystycznych naszego kontynentu. Budowla o całkowitej długości 516 metrów powstała jeszcze w XIV wieku. Most przyozdobiony trzydziestoma przepięknymi barokowymi rzeźbami. Niestety trzeba liczyć się z tym, że jest tu bardzo tłoczno. Most warto zobaczyć z samego rana gdy nastaje świt i nie ma tu tak wielu turystów i przejść się nim wieczorem by poczuć nocną atmosferę Pragi.

 


Zobaczyć Tańczący Dom


 

Za darmo w Pradze zobaczyć można również jedną z dziwniejszych i mniej konwencjonalnych atrakcji alternatywnych. W 1996 roku na prawym brzegu Wełtawy powstał słynny Tańczący dom. Awangardowy budynek mający w założeniu przypominać parę tancerzy został przygotowany przez architektów Vlado Milunica i Franka Gehry’ego. Wygląd budynku jest dyskusyjny i nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli należycie do fanów tego typu architektury to zapewne ucieszy Was możliwość przyjścia do restauracji Ginger & Fred znajdującej się na szczycie budynku. Dania główne w restauracji kosztują w granicach od 450 do 750 CZK więc nie jest tu przesadnie drogo. Tańczący dom znajduje się przy Jiranskovo nam. 1981/6 zaraz obok Mostu Jiraska.

 


Zwiedzić Vojanovy sady

 
Vojanovy sady to jeden z najstarszych zachowanych ogrodów w Pradze, który również dostępny jest do zwiedzania za darmo. Historia parku sięga aż 1248 roku. Oczywiście dzisiaj Vojanovy sady nie wygląda tak samo jak kiedyś, ale wciąż jest wielką atrakcją i jednym z najpiękniejszych nietypowych miejsc do zwiedzania. Również tu zobaczymy przepiękne okazy spacerujących sobie ptaków. Park położony jest między stacją metra Malostranská a słynnym mostem Karola. W sezonie od kwietnia do września ogród czynny jest od 8 do 19.

 


Wejść na wzgórze Letna (Letenské sady)

 
Kolejny park na naszej liście darmowych atrakcji, które warto zobaczyć w Pradze to Letenské sady czyli park położony na wzgórzu Letna wznoszącym się na wysokość 231 metrów nad poziomem morza. Okolica wzgórza wielokrotnie w historii była świadkiem ważnych wydarzeć. W 1996 roku wystąpił tu Michael Jackson, w 2003 roku słynna grupa Rolling Stones. W 2019 roku manifestowano tu przeciwko premierowi Andrejowi Babisowi. W parku znajduje się słynna karuzela, pawilon z wystawy z 1891 roku oraz pozostałości po pomniku Stalina. Naprawdę warto tu przyjść.
 


Zobaczyć wnętrza kościołów

 
Kościół Panny Marii Zwycięskiej, Bazylika św. Jerzego, Katedra św. Wita, kościół św. Mikołaja, kościół pw. Najświętszego Zbawiciela – to tylko niektóre z oszałamiającą pięknych kościołów w czeskiej stolicy. Większość wnętrz sakralnych dostępnych jest zarówno do zwiedzania, jak i do modlitwy. Jeśli wybieracie się na modlitwę w Pradze to będzie to niezapomniane przeżycie we wnętrzu jednych z najładniejszych świątyń w Europie.

 


Podziwiać życie stolicy


 
Praga to jedno z najbardziej popularnych miast turystycznych w całej Europie. Każdego roku przyjeżdżają tu miliony osób, więc jeśli chodzi o koloryt jest tu co obserwować. Tłumy przewalające się po ulicach Pragi, uliczne występy, kapele grające pod gołym niebiem, lokalsi i przyjezdni na Moście Karola i w innych miejscach czeskiej stolicy. Naprawdę warto czasem usiąść i po prostu popatrzeć!

 
Polecamy również: