Wieża telewizyjna Żiżkov w Pradze – cena zwiedzania

Przez wielu wieża telewizyjna Żiżkow uważana jest za najbrzydszą atrakcję w Pradze. Innym wieża z tarasem widokowym przypadła do gustu. Niezależnie czy należycie do przeciwników czy do zwolenników wieży telewizyjnej w Pradze to możecie ją odwiedzić. Ile kosztuje wejście na wieżę telewizyjną Żiżkow w Pradze? Jaki jest cennik biletów? Ile za wstęp? Czy są tu jakieś restauracje i jakie są godziny otwarcia? Dziś to sprawdzamy.

 

Wieża telewizyjna w praskiej dzielnicy Żiżkow została wzniesiona u schyłku lat komuny. Betonowego kloca stawiano w latach 1985-1992. Konstrukcja została opracowana przez trio architektów w składzie Vaclav Aulicky, Jiri Kozak oraz Alex Bem. Nie da się ukryć, że jest jedną z najbrzydszych konstrukcji w mieście, a może i w całym kraju.

 

 
Wieża telewizyjna postawiona jest w takim miejscu, by górowała nad całą panoramą Pragi. Złośliwi twierdzą, że zaprojektowano tak brzydki obiekt specjalnie – by zniszczyć “burżuazyjny” widok miasta. Do panoramy Pragi wieża pasuje jak garbaty do ściany. Nie istnieją jednak żadne plany jej zburzenia więc stała się chcąc nie chcąc atrakcją miasta.

 
Wieża Żiżkow wznosi się na wysokość 216 metrów. Po otwarciu gdy na dobre zniszczyła panoramę miasta przez mieszkańców została okrzyknięta “palcem Jakesuva” (sekretarza czechosłowackiej partii komunistycznej) oraz przydomkiem Baikonur od sowieckiego kosmodromu.

 


Wieża telewizyjna Żiżkow obecnie – ceny i bilety

 
Wieża spełnia rolę nie tylko przekaźnika sygnału ale również atrakcji turystycznej. Zwiedzanie wieży Żiżkow jest możliwe. Bilet wstępu na taras widokowy kosztuje 250 CZK czyli ponad 40 złotych. Sporo.

 
Na wieży działa restauracja Oblaca oraz Bistro 66 na wysokości – jak sama nazwa wskazuje – 66 metrów. W Bistro 66 serwowane są makarony, desery, dania główne oraz oczywiście napoje w tym napoje alkoholowe. Drogo nie jest – makarony od 195 do 250 CZK. Codziennie między 9 a 11 serwowane są śniadania w granicach 80-150 CZK więc jest naprawdę tanio. Bistro czynne jest od 9 do 16:00.

 
Wyżej znajduje się restauracja Oblaca. Na obiad tutaj stać nie każdego Polaka bowiem za dania główne płacimy w granicach 500 CZK. Oblaca z widokiem na panoramę Pragi czynna jest od 11 do 0:00 od poniedziałku do piątku i od 9 do 0:00 w weekendy.

 


Wieża telewizyjna Żiżkow – czy warto?

Wieża telewizyjna w Pradze jest jednym z najbrzydszych budynków w mieście i psuje wiele fotek Pragi. Czy z tego powodu warto ją ominąć? Nie do końca.

 
Widok z wieży telewizyjnej w Pradze jest naprawdę wspaniały dlatego polecamy, by się tu wybrać. Jeśli chcecie zwiedzać wieżę widokową to zdecydowanie bardziej warto szarpnąć się na obiad w restauracji niż płacić za sam tylko wstęp.
 

Polecamy również: