Czy 1 listopada jest wolny w Czechach? Czy wolne?

Czechy nie kojarzą się z krajem religijnym dlatego też pytanie o to czy katolickie święto przypadające 1 listopada jest dniem wolnym w Czechach jest bardzo zasadne. Czy 1 listopada jest wolne w Czechach? Czy w Czechach Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy?

Według danych z 2021 roku do Kościoła katolickiego w Czechach należy 9,3% mieszkańców, a do innych kościołów chrześcijańskich pozostałe 2,4% osób. Kategoryczny brak wyznania deklaruje 47,8%, a odmawia odpowiedzi 30,1% mieszkańców. Czechy nie są więc krajem zbytnio religijnym dlatego też wiele osób zastanawia się czy w Czechach jest 1 listopada.

Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście: nie. 1 listopada jest dniem wolnym od pracy tylko w kilkunastu, spośród blisko 50 krajów, Europy. Czechy nie znajdują się na liście państw w których katolickie uroczystości Wszystkich Świętych mają rangę dnia ustawowo wolnego od pracy.

Tylko około 25% ankietowanych Czechów opowiedziało się za możliwością ustanowienia dnia wolnego pod datą 1 listopada.

Podsumowanie: czy 1 listopada jest wolny w Czechach? Nie. 1 listopada świętowany jest tylko w kilkunastu katolickich krajach Europy. Czechy nie znajdują się na liście państw, które ustanowiły 1 listopada dniem wolnym od pracy.

Polecamy również: