Czy Węgry mają dostęp do morza? Czy mają port?

Wyjazd na wakacje do miejsca w którym odpocząć można nad brzegiem morza to marzenie wielu Polaków. Czy jadąc na Węgry mamy taką możliwość? Czy Węgry mają dostęp do morza? Czy mają jakieś porty morskie? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna.

 

Wystarczy szybki rzut okiem na mapę Europy by łatwo zorientować się, że Węgry fizycznego dostępu do morza nie mają. Środkowoeuropejski kraj położony jest praktycznie w całości na Kotlinie Panońskiej z małym fragmentem Karpat i Alp Węgierskich.

 
Piaszczystych plaż i mew przesiadujących w porcie na Węgrzech nie ma co szukać. Oczywiście nie oznacza to, że Węgry nie mają dostępu do morza w formie dostępu do portu. Kraje, które nie mają fizycznie swoich własnych portów korzystają z portów znajdujących się w państwach w których morze jest. Węgry informowały o planach budowy własnego portu nad Adriatykiem. Dziś do morskiej obsługi Węgier wykorzystywany jest port w Hamburgu. 85% morskich ładunków, które docierają docelowo na Węgry wyjeżdża w kontenerach z portu w Hamburgu.

 
Czy Węgry mają morze? W sensie geograficznym Węgry nie mają morza, ale zwyczajowo mówi się, że węgierskim morzem jest Balaton. Balaton to największe jezioro w Europie środkowej. Akwen ma powierzchnię aż 592 kilometrów kwadratowych.

 


 

Polecamy również: