Estonia dokumenty – czy potrzeba paszport czy wystarczy dowód?

Estonia dokumenty – czy potrzeba paszport czy wystarczy dowód?

Estonia zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych wakacyjnych miejscówek wśród Polaków dlatego wiele osób zastanawia się jakie dokumenty potrzebne są do wyjazdu do Estonii. Czy aby zwiedzić Tallin czy też Park Narodowy Lahema potrzebny jest paszport czy dowód osobisty? Co z wizą do Estonii. Czy jest na potrzebna, a jeśli tak to do czego? Czy Finlandia jest w Unii Europejskiej? Dziś wszystko o wymaganych dokumentach.

 

Estonia to członek Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku wchodząc do Uni razem z naszym krajem. Pod koniec grudnia 2007 roku Estonia przystąpiła do Układu z Schengen, 30 marca następnego roku postanowienia układu zaczęły obowiązywać również na krajowych lotniskach. Estonia jest również członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Polacy jadący do Estonii nie potrzebują paszportu. Jadąc do Estonii na mniej niż 90 dni wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty. Paszport również jest honorowany ale w zupełności wystarczającym dokumentem jest dowód osobisty.
 
Na terenie Estonii raczej nie spodziewajmy się kontroli ale ważne dokumenty należy okazać na każde wezwanie policji lub innych służb uprawnionych do przeprowadzania kontroli.
 
Dla osób które chcą przebywać dłużej niż 90 dni konieczne jest zezwolenie na pobyt czasowy który możemy uzyskać w urzędzie konsularnym Estonii. Dokumenty w postaci dowodu osobistego lub paszportu należy posiadać chcąc z Estonii pojechać na Litwę. Chcąc przejechać do Rosji czy też na Białoruś dowód osobisty to za mało – tu niezbędny jest paszport.
 
Dzieci jadące do Estonii muszą posiadać tymczasowy dowód osobisty lub własny paszport. Dziecko jadące do Estonii powinno mieć ze sobą przygotowane zezwolenie rodziców na podróż.

 


 
Polecamy również: