Jaki język jest w Mołdawii? Jaki jest język urzędowy w Mołdawii?

Mołdawia to niewielki europejski kraj, który nie kojarzy się Polakom ze zbyt wieloma rzeczami. Wiele osób nie wie jaki jest język w Mołdawii. W jakim języku mówią w Mołdawii? Jaki jest język urzędowy w Mołdawii? Sprawdźmy to!
 

Mołdawia zamieszkiwana przez niespełna 3 miliony ludzi jest krajem dość mocno podzielonym. Językiem urzędowym w całym kraju jest język rumuński. Nie znaczy to, że nie istnieje język mołdawski, jednak uważany jest za dialekt języka rumuńskiego.
 
W grudniu 2013 roku mołdawskie władze uznały, że język rumuński jest tym samym co język mołdawski. Za swój język ojczysty, pod jedną lub drugą nazwą, uważa go ponad 80% mieszkańców kraju.
 
W separatystycznym Naddniestrzu językiem urzędowym jest język mołdawski pisany literami cyrylicy.
 
Rumuński, czy też jak kto woli jego mołdawska wersja, nie jest jedynym językiem urzędowym w niewielkim kraju. Na różnych terenach Mołdawii obowiązują różne języki urzędowe. Lokalnie są to również rosyjski, ukraiński i gagauski.
 
Wiele osób zastanawia się czy w Mołdawii mówią po rosyjsku. Tak. W czasach sowieckich języka rosyjskiego uczono i powszechnie używano. Około 10% mieszkańców Mołdawii uważa język rosyjski za swój język ojczysty, a nieco ponad 14% posługuje się nim na co dzień.

 
Polecamy również: