Czy msza 1 listopada jest obowiązkowa? Czy święto nakazane?

1 listopada czyli dobrze znane Polakom uroczystości Wszystkich Świętych to nie tylko dzień ustawowo wolny od pracy ale i bardzo ważne święto kościele. Przytłaczająca większość Polaków to katolicy. Czy święto 1 listopada jest obowiązkowe? Czy 1 listopada to święto nakazane? Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła i obowiązkowo uczestniczyć we mszy świętej? Sprawdźmy to!

 
1 listopada większości osób kojarzy się z wyjazdem na cmentarze rozsiane po różnych częściach Polski i z wizytą na grobach. Jeśli jednak popatrzeć na święto z perspektywy kościoła katolickiego to nie ma obowiązku wizyty na cmentarzu i palenia zniczy. Czy jest to święto nakazane?
 
Tak, jedynym obowiązkiem w Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada jest wizyta na mszy świętej w kościele. W diecezjach łacińskich w Polsce 1 listopada to tzw. święto nakazane.
 
Msza w dniu 1 listopada to dla wierzących wyjątkowy czas na wspominanie przede wszystkim wszystkich zmarłych, a nie tylko świętych wyniesionych na ołtarze, kanonizowanych. W uroczystość Wszystkich Świętych możliwe jest można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych. Odpust zupełny możliwy jest do uzyskania również poprzez modlitewne nawiedzenie cmentarzy w okresie od 1 do 8 listopada.
 
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego obowiązkowe jest uczestnictwo we Mszy Świętej albo w dzień świąteczny lub wieczorem w dzień poprzedzający święto. Tu zapoznacie się z kalendarzem świąt nakazanych w kościele w Polsce.

 
Polecamy również: