Kiedy kwitnie lawenda w Polsce? Kiedy najładniejsza?

W Polsce od kilku lat sukcesywnie przybywa atrakcji turystycznych w postaci pól lawendy. Sama roślina również staje się coraz bardzie popularną ozdobą do ogrodu i na balkon. Wiele osób zastanawia się kiedy kwietnie lawenda w Polsce i kiedy lawenda zaczyna rosnąć. Dziś sprawdzimy kiedy zakwita lawenda i kiedy warto jechać na pole lawendy.

Wiele osób już w maju szuka informacji o zwiedzaniu pól kwitnącej lawendy jak chociażby Ogród Pełen Lawendy koło Krakowa. Jeśli planowaliście wyjazd w maju by zobaczyć kwitnącą lawendę to nie mamy zbyt dobrych wiadomości. W maju jest jeszcze za wcześnie na lawendę.

Kiedy kwitnie lawenda w Polsce? Dokładnej odpowiedzi na to pytanie nie da się udzielić. To kiedy zakwita lawenda zależy głównie od czynników pogodowych. Zima w 2024 roku należy do wyjątkowo ciepłych więc można spodziewać się, że w tym roku zarówno krokusy w Tatrach jak i lawenda na polach lawendy zakwitnie nieco wcześniej.

Lawenda kwitnie mniej więcej od połowy czerwca do września ale najładniej wygląda sporo czasu przed przekwitnięciem. Najładniej na polach lawendy i w naszych przydomowych ogrodach jest w okolicach połowy lipca. Warto odwiedzić pola lawendowe w środku sezonu, gdy kwiaty są w pełnym rozkwicie i emanują intensywnym zapachem. Pola lawendowe można znaleźć głównie w południowej Polsce, zwłaszcza w regionach Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Istnieje kilka znanych gospodarstw, które uprawiają lawendę i otwierają swoje pola dla odwiedzających wśród najsłynniejszych można wymienić pole lawendy koło Krakowa niedaleko Proszowic.

Oczywiście to do kiedy utrzyma się lawenda i jak ładna będzie zależy od warunków pogodowych, które ostatnimi czasy w Polsce lubią być nieprzewidywalne.

 
Polecamy również: